"KOSTKA CZYTA" - WIELKA AKCJA PROMUJĄCA CZYTELNICTWO - KONKURS!

2020-10-30UWAGA ! UWAGA ! UWAGA !

WIELKI KONKURS I ŚWIETNA ZABAWA !

OGÓLNOSZKOLNA MOBILIZACJA !!!

TO OSTATNI MOMENT, ABY DOŁĄCZYĆ DO PROJEKTU #cojaczytam !!!

MAMY 12 DNI NA ZREALIZOWANIE ZADANIA !

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW I NAUCZYCIELI !

KTO MOŻE, NIECH POMOŻE !!!

Fundacja Nowoczesna Polska po raz kolejny zaprasza uczniów w wieku 9-19 lat do wzięcia udziału w konkursie #cojaczytam! Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu kampanii promującej czytelnictwo w najbliższym otoczeniu. W związku z panującą epidemią zachęcamy, aby działania konkursowe przenieść do Internetu i wykorzystać właściwie nieograniczone możliwości nowych technologii, które w XXI wieku są tak samo skuteczne w promowaniu czytelnictwa, jak spotkania osobiste.

Zachęcamy do realizowania różnych aktywności:

• organizowania spotkań czytelniczych online,

• nagrywania podcastów, audiobooków na dyktafon (np. wierszy Brzechwy i Tuwima, które wyślemy dzieciom do przedszkola)

• przysyłania fotografii z książką (np. najciekawsze miejsce, w którym czytam książki; kto czyta książki - ja, rodzice, dziadkowie, pupile – pies, kot, żółw; zdjęcia ulubionych książek z podpisem, np. o czym opowiadają) itd.

• napisanie recenzji ostatnio przeczytanej książki

• stworzenia historyjki fotograficznej w formie komiksu z podpisami

• wymyślenia krótkich rymowanek, haseł na temat książek i czytania – dlaczego lubię czytać (mogą być ze zdjęciem)

• nagrywania filmików

Każdy pomysł się liczy i każdy się nadaje – nie ma złych pomysłów!!!

Wszystko zależy od Waszej inwencji!

Chodzi o to, aby stworzyć kilkuosobowe zespoły i wspólnie wymyśleć coś ciekawego, zabawnego i zrealizować to. Bez wychodzenia z domu również można w ciekawy sposób promować czytelnictwo, a być może przy okazji posiąść nowe umiejętności związane z wykorzystaniem nowych technologii i internetu. Wszystkie nasze działania będziemy promować w mediach społecznościowych (na przykład w serwisach Facebook, Instagram czy YouTube) i używać do tego hasztagów #wolnelektury i #cojaczytam. Licealistów prosimy o pomoc w utworzeniu Funpagea na FB i bookstagramu na instagramie (taka pomoc zostanie nagrodzona extra).

Konkurs przeznaczony jest dla 3-5-osobowych grup uczniów, w dwóch kategoriach wiekowych: 9-14 i 15-19  lat. Każdy zespół będzie pracował pod nadzorem opiekuna (np. nauczyciela bądź bibliotekarza), który na koniec zgłosi zespół do konkursu. Prosimy o zaangażowanie i pomoc ze strony wychowawców. Można np. zainicjować i przeprowadzić wieczór czytelniczy na Teams w ramach godziny wychowawczej.

Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.

Ponadto - wszyscy uczniowie szkoły podstawowej, którzy zrealizują zadanie konkursowe będą mieli 1 dzień bez pytania i pracy domowej. A wszyscy uczniowie LO , którzy zrealizują zadanie konkursowe dostaną punkty dodatnie wpisane przez bibliotekę oraz (jeżeli praca będzie zasługiwała na szczególne uznanie) ocenę z przedmiotu, który będzie korelował z profilem aktywności konkursowej danej pracy.

WARTO SIĘ POSTARAĆ!!!

Inspiracje na zdalne działania promocyjne oraz inne ciekawe materiały pomocnicze znajdują się na stronie konkursowej: https://wolnelektury.pl/formularz/cojaczytam2020/.

Można tam zobaczyć prace konkursowe z poprzednich edycji konkursu (znajdują się w linku o nazwie „Publikacja podsumowująca I edycję konkursu”). Znajduje się tam także regulamin konkursu, dokładny opis i wymagania, a także formularz zgłoszeniowy.

Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić po zrealizowaniu kampanii (najpóźniej do 16 listopada), dlatego wszystkie prace konkursowe proszę przesyłać DO 11 LISTOPADA na adres e-mailowy biblioteki, lub do pracowników biblioteki (Monika Adamiec i Monika Wójcik).

Pokażmy razem, że czytanie książek to jedna z najfajniejszych aktywności, jaką można podjąć, gdy trzeba ograniczyć spotykanie się na żywo!

Życzymy świetnej zabawy i wielu nagród. Monika Adamiec i Monika Wójcik – z biblioteki


Patronat honorowy nad konkursem objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Polska Izba Książki. Patroni medialni: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteka w szkole, Cogito, Biblioteka publiczna. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury