100 LAT DROGI DO SZKOŁY NA GÓRCE 1924 – 2024

W ubiegłym roku przeżywaliśmy 100-lecie założenia KOSTKI a w bieżącym przypada stulecie drogi prowadzącej do Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej.

Przy niej w roku 1945 został postawiony skromny pomnik upamiętniający jej budowę i powojenną renowację  dokonaną przez uczniów „Kostki” , który stoi pomiędzy bramą a budynkiem. Cytat zaczerpnięty z Ewangelii św. Jana głosi: „JAM JEST DROGA, PRAWDA, ŻYCIE”.

Z boku kamienia można odczytać zacierający się napis:

 DROGA TA  WYBUDOWANA – 1924 r. / ODBUDOWANA – 1945 INTERNAT / PRZEZ  CH. INTERNAT

Była to wówczas wewnętrzna droga prowadząca od ul. Źródłowej natomiast nazwę św. Stanisława Kostki widać na mapie Kielc z 1958 r.

Po zakończeniu remontu ulicy w 2016 roku stanął przy budynku szkolnym pomnik Patrona ulicy, który czuwa nad wszystkimi przemierzającymi trakt do szkoły.

Uroczystość poświęcenia odnowionej ulicy św. Stanisława Kostki oraz pomnika naszego Patrona przy szkole katolickiej odbyła się w dniu 11 czerwca 2016 r. o godz. 10.00. Wydarzeniu temu towarzyszył happening rekreacyjno-sportowy ”Kostka Biega po Kostce do Kostki” oraz festyn rodzinno-szkolny. Festyn odbywa się obecnie co roku.

W stulecie wybudowania drogi zapraszamy 8 czerwca o godzinie 10.00 na bieg po „KOSTCE do KOSTKI” i festyn szkolno-rodzinny na boisku szkolnym.

Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content