Droga Uczennico,
Drogi Uczniu,
Szanowny Rodzicu…!

     Świat zmienia się i rozwija w niesamowitym tempie. Chcąc za nim nadążyć, spotykamy się z różnego rodzaju problemami, doświadczamy wielu skrajnych emocji. Często biegniemy za tym, co materialne: nowy telefon, komputer, gra, markowe ubrania, za tym, co widoczne i piękne dla oka: sprawne i smukłe ciało, modna fryzura, dobry makijaż.  Troszczymy się o zdrowie fizyczne, ale bywa, że zapominamy o tym, co niewidoczne, a przecież tak bardzo ważne.  

Kiedy jest zimno – okrywamy się kocem, kiedy się przeziębimy – pijemy ciepłą herbatę i zostajemy w domu.

 

A czy dostrzegamy, kiedy dzieje się coś złego z naszym zdrowiem psychicznym?   

Co wtedy robimy?

Wszyscy mamy prawo do własnych emocji, do tego, aby być smutnym, rozzłoszczonym, przygnębionym, zestresowanym, przepełnionym obawami i lękiem. Podobnie też każdy z nas może odczuwać radość, szczęście, zadowolenie czy wdzięczność za nowy dzień. Jeżeli jednak doświadczasz trudnych emocji i masz poczucie, że są one od Ciebie silniejsze, pozbawiają Cię tych „pozytywnych” i radosnych uczuć… NIE BÓJ SIĘ SZUKAĆ oraz PROSIĆ O POMOC!

Wyrusz teraz z nami w krótką podróż, która pozwoli Ci choć trochę przybliżyć tematykę zdrowia psychicznego, tak istotnego dla nas. BO ZDROWIE PSYCHICZNE TO WAŻNA SPRAWA!

O czynnikach słów kilka

Na wstępie o trudnościach, przeszkodach i ryzyku, a także apteczce pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach, niezbędnej w trakcie naszej podróży ku dobremu życiu.

Brawo! Dotarłeś do ważnego punktu. Teraz czas poznać „największych przeciwników” stojących na drodze w wędrówce do celu, jakim jest „dobrostan psychiczny”. Czasem możesz i Ty ich spotkać. Znając sposób ich działania, skuteczniej stawisz im czoła.

To działania o charakterze agresji (psychicznej, fizycznej, słownej), których celem jest zastraszanie, znęcanie się ze świadomym zamiarem wyrządzenia krzywdy drugiemu człowiekowi. Głównym miejscem jego występowania jest szkoła, ale możemy go spotkać także w innych środowiskach. Jest to pewien rodzaj mobbingu stosowany przez uczniów wobec rówieśników. Niesie on ze sobą bardzo negatywne skutki fizyczne i psychiczne.

To rodzaj bullyingu, w którym wyżej wymieniona agresja realizowana jest przy wykorzystaniu technologii cyfrowych, takich jak wiadomości sms, fora internetowe, wiadomości e-mail lub powszechne wśród uczniów portale społecznościowe. Cyberbullying najczęściej przejawia się umieszczaniem fotografii, filmów, publicznym poniżaniem, znieważaniem, rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji w celu zaszkodzenia drugiej osobie.  Konsekwencje działań związanych z tą formą przemocy to problemy emocjonalne, stres, niska samoocena, depresja oraz inne zaburzenia. Bardzo ważne jest, aby takie zdarzenia i sytuacje zgłaszać odpowiednim osobom w najbliższym otoczeniu: rodzicom, nauczycielom oraz wychowawcom.

Aktualnie jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych wśród młodzieży. Charakteryzuje się powracającym, uporczywym smutkiem oraz niemożnością odczuwania przyjemności. Wśród objawów wymienia się również: negatywne myślenie, przekonanie o braku sensu życia, obniżoną samoocenę, brak chęci do działania, zmęczenie, brak apetytu i zaburzenia snu. Może pogarszać wyniki w nauce, powodować utratę przyjaciół i innych ważnych relacji, zaburzać więzi w rodzinie. Młode osoby dotknięte depresją podatne są na takie zachowania jak samookaleczenia czy myśli samobójcze. Zaburzenie to dotyka całego obszaru funkcjonowania organizmu. Depresję wywoływać może przewlekły stres, trudności życiowe, brak poczucia bezpieczeństwa, uwarunkowania genetyczne, a także czynniki społeczne związane np. ze złą sytuacją materialną czy też różne wydarzenia życiowe. Warto pamiętać, że osoba chorująca na depresję nie może po prostu „wziąć się w garść”, ponieważ potrzebuje porady specjalisty, wsparcia drugiego człowieka. Dlatego jeżeli poczujesz, że „coś jest nie tak” lub zauważysz zmianę w funkcjonowaniu osób najbliższych, przyjaciół i innych ludzi z Twojego otoczenia, nie bój się prosić o pomoc i wsparcie dla nich.                                                                          

W ramach podsumowania wspólnej wędrówki, zachęcamy do obejrzenia filmu, który nagrali uczniowie naszej szkoły w ramach kampanii profilaktycznej „Twoje zdrowie – nasza sprawa”.

 

https://fb.watch/mWK3VLzul4/

PAMIETAJ, KAŻDEGO PRZECIWNIKA MOŻNA POKONAĆ!
CZASEM BĘDZIESZ POTRZEBOWAŁ DODATKOWEGO WSPARCIA INNYCH.
NIE BÓJ SIĘ Z NIEGO SKORZYSTAĆ.

Materiały dodatkowe
Skip to content