Z okazji dni otwartych uniwersytetu na początku kwietnia maturzyści klasy III D uczestniczyli w wykładzie profesora Janusza Detki zorganizowanym przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wykładowca poświęcił go twórczości Tadeusza Różewicza i zaznaczył szczególną rolę niepokoju w jego poezji. Wprowadził także wiele ciekawych kontekstów, które poszerzyły wiedzę o tym wybitnym poecie. Profesor pogłębił na przykład przyczyny powstania stylu Różewiczowskiego i „poetyki ściśniętego gardła”, jako odpowiedzi na pytanie Teodora Adorno: Czy możliwa jest poezja po Holokauście?
Wykład ten był nie tylko wyczerpującym powtórzeniem materiału do matury, ale także poszerzył spojrzenie na twórczość poety, odnosząc ją do trzech głównych zagadnień zajmujących autora: niepokoju estetycznego, moralnego i egzystencjalnego. Dowiedzieliśmy się, że niepokój dominował w całej spuściźnie autora, ale przybierał coraz to inne formy w kolejnych etapach twórczości tego długowiecznego i płodnego poety, jakim był Różewicz.
Wykład był niezwykle interesujący, a profesor Janusz Detka z pewnością zainspirował wielu uczniów do bliższego zapoznania się z poezją Tadeusza Różewicza. My zaś odnieśliśmy jeszcze jedną korzyść: w nowoczesnych salach wykładowych UJK – poczuliśmy się na chwilę jak studenci.
Jagoda Posłowska IIID