Do wyższych celów jesteśmy stworzeni

2019-09-18

18 września obchodzimy niezwykłe święto, które jednoczy polską młodzież pod hasłem "Ad maiora natus sum". Wdzięczna za dar i świadectwo życia Świętego Stanisława Kostki  społeczność Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej uczciła pamięć swojego Patrona. Niczym przed wieloma laty Staś poszukujący głębi i sensu swej wiary wyruszyliśmy spod naszej szkoły, drugiego domu, w krótką peregrynację ulicami miasta do tronu Maryi, która hojnie obdarza łaskami w kieleckiej katedrze. Mimo przejmującego chłodu i jesiennego wiatru zanieśliśmy - uczniowie, nauczyciele, dyrekcja -  Matce Bożej naszej gorące, młode serca. Za wstawiennictwem Św. Stanisława Kostki prosiliśmy o błogosławieństwo na rozpoczęty właśnie nowy rok szkolny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Przyjaciel naszej szkoły - Ksiądz Biskup Jan Piotrowski. W pasterskim słowie przypomniał nam o tym, że pięknie żyje każdy - starszy i młodszy - jeśli uświadomi sobie, do jakich celów został powołany. Dla uczniów i pracowników tworzących wspólnotę szkoły katolickiej nieodwołalnie pierwszym i największym Mistrzem i Nauczycielem jest Jezus Chrystus.

            Głębokie refleksje Księdza Biskupa wprowadziły nas w kolejny ważny moment dzisiejszej uroczystości. Zgodnie z tradycją pierwszoklasiści Katolickiego Liceum złożyli uroczyste ślubowanie. Zobowiązali się do naśladowania postawy Świętego Patrona - Stasia Kostki. Następnie ich młodsi koledzy ze szkoły podstawowej w atmosferze gromkich braw i gratulacji odebrali zasłużone Nagrody Dyrektora Szkoły.

            Po uczcie duchowo-religijnej przyszła kolej na ucztę kulturalną. Licealiści udali się do kina Moskwa, by w skupieniu wziąć udział w projekcji filmu o innym polskim bohaterze - Piłsudskim.

                                                                                            Marta Piotrowska

                          nauczycielka Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach

 

 


Galeria