Debata oksfordzka

W Prima Aprilis  – 1  kwietnia 2022r.  klasa IIID   miała  okazję uczestniczyć w  naukowym wydarzeniu, jakim  była debata  oksfordzka przeprowadzona przez Forum Młodych Humanistów  na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.  Na początku zostaliśmy zaznajomieni z ideą i  zasadami. Dowiedzieliśmy się, dzięki pani marszałkini- dr Katarzynie Ostrowskiej, że debata uniwersytecka to rodzaj uporządkowanej dyskusji, w której  zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja przeciwników   oraz obrońców tezy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi.

Temat debaty brzmiał następująco:  Podejście interdyscyplinarne jest niezwykle ważne w procesie uczenia się i nauczania. Po krótkim wstępie marszałkini  głos zabrała strona propozycji, która opowiadała się za przytoczoną w temacie tezą. Obrońcy tezy twierdzili, że interdyscyplinarność jest nieodłącznym elementem w procesie nauczania, ponieważ pogłębianie jednej dziedziny nauki pociąga za sobą wnikanie w kolejne dyscypliny. Opozycja natomiast broniła przeciwnego  stanowiska, udowadniając, że interdyscyplinarność powoduje  jedynie powierzchowną znajomość  zagadnień, a nie ich pogłębienie. Końcowym elementem debaty było głosowanie  publiczności wyłaniające  zwycięzcę. Została nim  strona propozycji, która przedstawiła bogatszą argumentację.

Uczestnictwo w debacie – dla nas tegorocznych maturzystów –  było cennym doświadczeniem, wzbogacającym  nas  w  umiejętności retoryczne. Dzięki  obserwacji znakomitych mówców, wyróżniających się siłą  argumentacji oraz pewnością siebie w przedstawianiu swoich racji, a jednocześnie delikatnością wobec adwersarzy, nauczyliśmy się, jak dyskutować, żeby przedstawić swoje racje bez atakowania oponenta, odnosić się rzeczowo do istoty problemu, a nie do osoby.

Wiktoria Gos IIID

Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email