Debata oksfordzka

W Prima Aprilis  – 1  kwietnia 2022r.  klasa IIID   miała  okazję uczestniczyć w  naukowym wydarzeniu, jakim  była debata  oksfordzka przeprowadzona przez Forum Młodych Humanistów  na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.  Na początku zostaliśmy zaznajomieni z ideą i  zasadami. Dowiedzieliśmy się, dzięki pani marszałkini- dr Katarzynie Ostrowskiej, że debata uniwersytecka to rodzaj uporządkowanej dyskusji, w której  zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja przeciwników   oraz obrońców tezy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi.

Temat debaty brzmiał następująco:  Podejście interdyscyplinarne jest niezwykle ważne w procesie uczenia się i nauczania. Po krótkim wstępie marszałkini  głos zabrała strona propozycji, która opowiadała się za przytoczoną w temacie tezą. Obrońcy tezy twierdzili, że interdyscyplinarność jest nieodłącznym elementem w procesie nauczania, ponieważ pogłębianie jednej dziedziny nauki pociąga za sobą wnikanie w kolejne dyscypliny. Opozycja natomiast broniła przeciwnego  stanowiska, udowadniając, że interdyscyplinarność powoduje  jedynie powierzchowną znajomość  zagadnień, a nie ich pogłębienie. Końcowym elementem debaty było głosowanie  publiczności wyłaniające  zwycięzcę. Została nim  strona propozycji, która przedstawiła bogatszą argumentację.

Uczestnictwo w debacie – dla nas tegorocznych maturzystów –  było cennym doświadczeniem, wzbogacającym  nas  w  umiejętności retoryczne. Dzięki  obserwacji znakomitych mówców, wyróżniających się siłą  argumentacji oraz pewnością siebie w przedstawianiu swoich racji, a jednocześnie delikatnością wobec adwersarzy, nauczyliśmy się, jak dyskutować, żeby przedstawić swoje racje bez atakowania oponenta, odnosić się rzeczowo do istoty problemu, a nie do osoby.

Wiktoria Gos IIID

Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content