DZIEŃ PAMIĘCI O POLSKICH SPRAWIEDLIWYCH

„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” (Talmud)

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiony w rocznicę śmierci ośmioosobowej rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów.

W 2010 roku gościliśmy w naszej szkole ks. Kanonika Witolda Stolarczyka (1921-2020, który wraz z rodzicami został odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Jego świadectwo uświadomiło nam jak wielkim heroizmem i ogromnym poczuciem powinności moralnej wypływającej z wiary musieli się odznaczać ci, którzy decydowali się ratować Żydów skazanych na holokaust przez Niemców.

Do grona tych osób należy niewątpliwie również Dyrektor szkoły katolickiej w latach 1939 -1945 ks. Szczepan Sobalkowski. Podczas okupacji niemieckiej działał w konspiracji. Mieszkając nieopodal szkoły, gdzie stacjonowała żandarmeria niemiecka, ukrywał u siebie żydowskie małżeństwo. W związku z zamknięciem przez okupanta gimnazjum i liceum włączył się również w tajne nauczanie. Dla upamiętnienia naszych bohaterów szkoła zapaliła znicz przy kieleckim pomniku Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczepan_Sobalkowski

https://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/historia-pomocy-rodzina-stolarczykow

https://sprawiedliwi.org.pl/pl/aktualnosci/zmarl-ks-kanonik-witold-stolarczyk-1921-2020Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content