DZIEŃ PAMIĘCI O POLSKICH SPRAWIEDLIWYCH

„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” (Talmud)

 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. ustanowiony w rocznicę śmierci ośmioosobowej rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów.

W 2010 roku gościliśmy w naszej szkole ks. Kanonika Witolda Stolarczyka (1921-2020, który wraz z rodzicami został odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Jego świadectwo uświadomiło nam jak wielkim heroizmem i ogromnym poczuciem powinności moralnej wypływającej z wiary musieli się odznaczać ci, którzy decydowali się ratować Żydów skazanych na holokaust przez Niemców.

 

Do grona tych osób należy niewątpliwie również Dyrektor szkoły katolickiej w latach 1939 -1945 ks. Szczepan Sobalkowski. Podczas okupacji niemieckiej działał w konspiracji. Mieszkając nieopodal szkoły, gdzie stacjonowała żandarmeria niemiecka, ukrywał u siebie żydowskie małżeństwo. W związku z zamknięciem przez okupanta gimnazjum i liceum włączył się również w tajne nauczanie.

Dla upamiętnienia naszych bohaterów szkoła zapaliła znicz przy kieleckim pomniku Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content