Edukacja filmowa w naszej szkole

Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Kielcach mogą uczestniczyć w zajęciach edukacji filmowej oraz gościć w szkole niezwykłych pasjonatów filmoznawstwa, reżyserii czy aktorstwa. 4 grudnia 2019 r. zorganizowano spotkanie ze scenarzystką Martą Matuszak, która opowiedziała  o zaletach swojej pracy i zaprezentowała oryginalny scenariusz do filmu. Młodzież mogła również doskonalić swoje umiejętności oraz zdobytą wiedzę w zadaniach praktycznych polegających na badaniu kompozycji filmów popkulturowych gatunków, rozkładaniu filmu na czynniki pierwsze, omawianiu poszczególnych kadrów, ruchów kamer czy planów filmowych.  Kolejnym etapem zajęć było stworzenie storyboardu. Uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością, a zadania wykonywali z wielkim zaangażowaniem pod kierownictwem pani scenarzystki, która udzielała cennych rad stanowiących pomoc dla młodych filmoznawców.  

     Pasjonaci  adaptacji filmowych uczestniczyli również w warsztatach animacji przeprowadzonych przez Tomasza Solicha – wybitnego aktora, absolwenta Warszawskiej Szkoły Filmowej. Na początku zajęć uczniowie zapoznali się z tekstem polskiej  noblistki – Olgi Tokarczuk. Kolejny etap prac polegał na wybraniu tych fragmentów z przemówienia wygłoszonego podczas wręczania nagrody Nobla, które  były szczególnie poruszające. Stanowiły  inspirację do  ich  obrazowego ukazania.  Aktor opowiedział także o swoim zawodzie  oraz zaprezentował sprzęt służący robieniu zdjęć, z  którym mogliśmy pracować tworząc film animowany. Było to bardzo ekscytujące przeżycie, w czasie którego wszyscy wykazali się kreatywnością.            

       Kolejnym etapem rozwoju umiejętności filmoznawczych uczniów z klasy 1 D Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach było uczestnictwo 23 stycznia 2020r. w warsztatach aktorskich organizowanych przez Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych zlokalizowanej w Warszawie. Dwugodzinne zajęcia składały się z części teoretycznej oraz praktycznej i były prowadzone przez Macieja Kowalewskiego- polskiego aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego, scenarzystę, dramatopisarza, reżysera filmowego i teatralnego, dyrektora warszawskiego Teatru Na Woli, świetnego specjalistę pracującego na co dzień w branży filmowej, mając doświadczenie na polu edukacji. Warsztaty są skierowane do różnych grup wiekowych. Ich celem jest rozwijanie i doskonalenie zainteresowań sztuką filmową.  Pierwsza część warsztatów polegała na zaprezentowaniu specyfiki zawodów filmowych, różnorodności rozumowania  pracy aktora oraz na projekcji krótkometrażowego filmu, w którym aktorzy wypowiadali się na temat etapów powstawania filmów oraz samego pojęcia aktorstwa.                                                                                                

Drugi etap warsztatów był częścią praktyczną i rozpoczął się od specjalnych ćwiczeń, które stanowią codzienną pomoc osobą występującym na scenie oraz przygotowującym się do roli filmowej. Uczniowie mieli możliwość wcielenia się w postacie fikcyjne, udoskonalenia własnych umiejętności aktorskich oraz wysłuchania indywidualnych rad  Macieja Kowalewskiego. Był to czas, w którym uczestnicy warsztatów mogli sobie uświadomić fundamentalne znaczenie wyobraźni w wymagającej pracy aktora oraz innych twórczych zawodów artystycznych. Determinuje ona nasze emocje i reakcje.  Może ona stać się narzędziem pomocniczym w walce ze stresem, tremą czy zrozumieniMoim zdaniem warsztaty były przeprowadzone w bardzo ciekawy sposób, dzięki nim mogliśmy lepiej poznać pracę aktora oraz innych zawodów filmowych.

Mieliśmy szansę sprawdzić nasze umiejętności aktorskie oraz je udoskonalić stosując się do wskazówek wybitnego aktora, scenarzysty i reżysera.   Po zakończonych zajęciach udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie zgłębiliśmy naszą wiedzę na temat buntowniczego ruchu mieszkańców Warszawy. Mieliśmy także czas wolny poświęcony na spożycie ciepłego posiłku, a wieczorną porą spacerując ulicami naszej stolicy dotarliśmy do teatru Roma, gdzie obejrzeliśmy wspaniały, poruszający musical Aida.    

                                                                                                                                                                        Aleksandra Kuźma ID LO                                                            Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content