6a4dcf1cc245a63743d1d70aaa778f8a

26 kwietnia 2019 r. w Pracowni Filmoteki Szkolnej w Kielcach odbyły się warsztaty filmowe dla młodzieży z wymiany polsko –węgierskiej. Uczniowie Svetits Katolikus Gimnazium z Debreczyna i Kostki z Kielc uczestniczyli w zajęciach opartych na krótkometrażowym filmie Krzysztofa Kieślowskiego pt. Siedem kobiet w różnym wieku prowadzonych przez liderkę Annę Karp. Zajęcia, które odbywały się w języku angielskim, umożliwiły integrację młodzieży oraz poszerzenie wiedzy filmoznawczej i popularyzację edukacyjnego projektu, jakim jest Filmoteka Szkolna. Ponadto uczniowie mogli poznać wczesną twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, który okazał się nie być dla nich anonimowy.

Praca z  kartami  zadań w mieszanych polsko-węgierskich grupach pomogła określić kompozycję filmu oraz scharakteryzować bohaterki. Wspólne opracowanie plakatu zaś – uchwycenie symbolicznego przesłania filmu. Pozwoliło to na swobodne rozmowy o interpretacji filmu i jego wymowie: cykliczności życia i jego nieuchronnym rytmie.

Nauczycielki z Węgier, które już po raz drugi uczestniczyły w warsztatach filmowych, bardzo wysoko oceniły  zajęcia, podkreślając ich artystyczny temat  i kreatywny charakter. Są pod wielkim wrażeniem poziomu edukacji filmowej w Polsce, przyznają, że  czerpią tematy i pomysły na własne lekcje.

Anna KarpSkip to content