W dn. 6 listopada 2024 uczniowie klas 3a, 3c oraz 4a Katolickiego LO im. Stanisława Kostki w Kielcach pod opieką nauczycieli uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Jej celem było obejrzenie ważnych i ciekawych pod względem historycznym i literackim miejsc w stolicy.
Przygoda rozpoczęła się o godzinie 8.00 wyjazdem z Parkingu Suzuki Arena przy ulicy Ściegiennego w Kielcach. Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się zgodnie z planem od godziny 11. 00. Uczniowie mogli korzystać z audioprzewodników i przemieszczać się w swoim tempie, oglądając wystawy i eksponaty. Historia Powstania Warszawskiego przybliżona została poprzez projekcje filmów, wystawy pamiątek powstańczych oraz opisy tragicznych wydarzeń uporządkowanych chronologicznie dzień po dniu od 1 sierpnia 1944r. Największe wrażenie wywarł zawieszony w muzeum samolot z czasów powstania – Liberator, który można było podziwiać. Urzeczywistniał on pomoc powstaniu, jaka płynęła z Zachodu
Po zwiedzeniu muzeum grupa udała się do Zamku Królewskiego, w którym piękne wnętrza apartamentów królewskich oglądać można było z audioprzewodnikiem przybliżającym historię tego pełnego powagi miejsca.
Następnym punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem po Krakowskim Przedmieściu szlakiem Wokulskiego z powieści ,,Lalka” Bolesława Prusa, w trakcie którego zobaczyć można było:
kawiarnię Honoratka, do której zajrzał Rzecki , kiedy jedyny raz urwał się z pracy; Kościół św. Krzyża w którym spoczywa serce Fryderyka Chopina, pomniki Adama Mickiewicza i księcia Józefa Poniatowskiego oraz kamienicę przy Krakowskim Przedmieściu 4, w której mieszkał bohater lektury oraz domniemany sklep Wokulskiego i budynek sądu, w którym dokonała się licytacja kamienicy Łęckich.
W czasie przeznaczonym na posiłek wszyscy uczestnicy wycieczki mogli odpocząć, zagrzać się i posilić przed ostatnim punktem zwiedzania. O godzinie 19.00 w Teatrze Polskim w Warszawie rozpoczął się spektakl pt. „Tango” na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. Ukazał on walkę o wartości moralne nowego pokolenia ze starszym, w świecie, który pozbawił młodych możliwości buntu.
Była to okazja do obejrzenia zarówno adaptacji utwory, jak i podziwiania walorów architektonicznych budynku. Wycieczka zakończyła się bezpiecznym powrotem do Kielc o północy.
Wyjazd był niesamowitą okazją do zapoznania się z historią i kulturą stolicy Polski oraz do pogłębienia wiedzy literackiej. Stanowił również szansę na integrację uczniów i połączenie nauki z zabawą dzięki przybliżeniu przez pilotkę i przez przewodników oglądanych miejsc.
Natasza Figura IIIA