fcec7f0c453fe2b961fb94678636b30c

Wiele  lat temu w gronie sympatyków krakowskiej Fundacji Zawsze Warto powstał  pomysł upowszechnienia wiedzy o najnowszej historii Polski,  szczególnie tej zakazanej lub nieobecnej w edukacji w czasach komunizmu. Towarzyszyła temu także troska o piękno i poprawność języka polskiego. Tak zrodziła się idea dyktanda niepodległościowego, którego odbyło się w kraju już siedem edycji. Tegoroczna jednak  była szczególna, gdyż dołączyło do niej także województwo świętokrzyskie. Od tego roku bowiem  VII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowego „Po polsku o historii”  organizowane jest przez Fundację Zawsze Warto z Krakowa, Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów, a także   przez naszą szkołę.

Uroczysta gala odbyła się właśnie dziś, tj. 21 listopada 2019 r. w miejscu nieprzypadkowym – w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Tu właśnie przybyli wraz ze swoimi nauczycielami ze wszystkich zakątków województwa uczetnicy dwuetapowych zmagań  konkursowych. Rywalizowali bowiem w trzech kategoriach wiekowych SP IV-VI, SP VII-VIII oraz  szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych.

Wręczenia nagród dokonali honorowi patroni: pan Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, pani Zdzisława Wielguszewska – dyrektor Wydziału Organizacji i Rozwoju Edukacji Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, pan Rafał Nowak – dyrektor Wzgórza Zamkowego oraz pan Marek Wasiak – prezes  Fundacji Zawsze Warto.

Uroczystość uświetnił występ zespołu wokalnego „Arpegio” z naszego LO pod kierunkiem pani prof. Barbary Barwińskiej.

Z radością informujemy, że w gronie zwycięzców znaleźli się także nasi uczniowie: Dominik Moskal (IIIA), Jędrzej Fijołek (IIB), Maja Laskowska (ID) oraz Igor Polak (6a SP), Antonina Deredas (6b SP) i Wiktor Molęda (8b SP)

Gratulacje!

Tak wydarzenie relacjonują media:

https://kielce.tvp.pl/45441368/po-polsku-o-historii-czyli-gala-podsumowujaca-niepodleglosciowe-dyktando

ttps://www.em.kielce.pl/region/foto-mistrzowie-ortografii-nagrodzeni-dyktando-niepodleglosciowe-bylo-wymagajacettps://www.em.kielce.pl/region/foto-mistrzowie-ortografii-nagrodzeni-dyktando-niepodleglosciowe-bylo-wymagajaceSkip to content