kostka – svetits – reaktywacja!

Po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 program wymiany uczniowskiej ze szkołą Svetits Katolikus z Debreczyna został oficjalnie wznowiony. Od 18 do 22 października gościliśmy w Kostce 24-osobową grupę uczniów z Węgier, którzy  po kilku miesiącach korespondencyjnej znajomości (a w niektórych przypadkach tylko… kilkutygodniowej),  mogli spędzić czas ze swoimi polskimi partnerami nie tylko wirtualnie.

Goście  z Debreczyna przybyli do nas w środę 18 października w godzinach popołudniowych. Z wielkim podekscytowaniem oczekiwali na nich licealiści Kostki. Po krótkim powitaniu w budynku szkoły uczniowie Svetits zostali oficjalnie przedstawieni swoim polskim gospodarzom i pojechali do ich domów na nocny odpoczynek. Program wspólnych aktywności zaplanowany na kilka kolejnych dni zapowiadał się bardzo ciekawie

Kolejny dzień zaczęliśmy od powitania gości w kaplicy szkolnej z udziałem księdza dyrektora. Spotkanie uświetnił występ szkolnego chóru pod kierunkiem pani Barbary Barwińskiej.  Mieliśmy okazję usłyszeć węgierski utwór „Viragom viragom” i „Barcelonę” zespołu Pectus. Następnie gości z Węgier przywitała Kasia Dudajek – przewodnicząca szkolnego samorządu, a potem uczniowie obu szkół obejrzeli prezentację na temat programu wymiany ze szkołą z Debreczyna oraz o samej szkole Svetits Katolikus przygotowaną przez węgierskich uczniów. Po krótkiej przerwie, podczas której uczniowie Kostki częstowali gości z Debreczyna przygotowanymi przez Samorząd Szkolny ciastami, wszyscy udali się na salę teatralną na warsztaty integracyjne zorganizowane przez pana profesora Krzysztofa Jurkiewicza. Kolejnymi punktami programy były: warsztaty filmowe przeprowadzone przez panią profesor Annę Karp  oraz lekcja języka polskiego i węgierskiego przygotowana przez uczniów Kostki i Svetits. Następnie uczniowie udali się na halę sportową, gdzie uczestniczyli w pokazie poloneza poprowadzonego przez panią profesor Martę Suchenię razem z klasą IVB oraz wspólnie zatańczyli „belgijkę”. Potem wszyscy uczestnicy wymiany udali się na lekcje ze swoimi partnerami. Po zajęciach nastąpił wspólny posiłek w stołówce szkolnej. Po spędzonym dniu w szkole, mimo deszczowej pogody, uczestnicy projektu wybrali się  na spacer historyczny z panią profesor Magdaleną Włodarczyk, podczas którego odwiedzili najważniejsze atrakcje w Kielcach oraz  przedstawili je węgierskim kolegom w języku angielskim. Na zakończenie dnia licealiści obu szkół sprawdzili swoje umiejętności w grze w kręgle 🙂 Nie sposób nie wspomnieć o meczu piłki ręcznej Industria Kielce – Pick Szeged (odbywającym się właśnie w czwartek), na który również zaprosiło uczniów Svetits spore grono naszych licealistów.

W piątek w godzinach porannych wyruszyliśmy na wycieczkę do Krakowa. Podróż minęła nam na wspólnych rozmowach w trzech językach – królował angielski, ale bardzo chętnie uczyliśmy się też języka węgierskiego – „cześć, dzień dobry, kocham cię, dziękuję” nie stanowią już dla nas problemu w tym trudnym języku (niektórzy nawet nauczyli się liczyć do 10). Podczas podróży włączyliśmy się również w ogólnoszkolną akcję „Przerwa na czytanie” (zobaczcie – zdjęcia mówią same za siebie). Po przyjeździe na miejsce zwiedziliśmy atrakcje dawnej stolicy Polski – Barbakan, Bramę Floriańską, Sukiennice, kościół Mariacki, Collegium Maius oraz katedrę wawelską wraz z kryptami królewskimi. Nasi uczniowie ponownie stanęli na wysokości zadania i przedstawili najważniejsze informacje o zabytkach w języku angielskim.  Węgierscy goście zrobili sobie nawet pamiątkowe zdjęcie z Dzwonem Zygmunta, którego dotknięcie (według legendy) przynosi szczęście. Następnie, mijając zionącego ogniem smoka wawelskiego, wróciliśmy na Rynek, gdzie (po przerwie na wspólny posiłek) udaliśmy się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – podziemi Rynku, gdzie w języku angielskim wysłuchaliśmy interesujących opowieści o średniowiecznym mieście polskich królów. Po wieczornym spacerze przepięknie oświetlonym traktem królewskim udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Aż żal było wyjeżdżać… Mimo wszystko humory nam dopisywały i śpiewając w autokarze angielskie, polskie i węgierskie przeboje – dziękujemy panu kierowcy za cierpliwość 🙂 – dotarliśmy do Kielc, planując, jak spędzić ostatni wspólny dzień – sobotę. 

„Family time – dzień z rodzinami” to najbardziej wyczekiwany moment podczas projektu. Każdy z uczniów zorganizował dzień pełen atrakcji, którymi dzieliliśmy się wzajemnie, przesyłając zdjęcia na wirtualną grupę. Zwiedzanie najpiękniejszych miejsc naszego regionu (Chęciny, Jaskinia Raj, Kadzielnia, Dąb Bartek, Święty Krzyż), warsztaty w Manufakturze Słodyczy czy wspólne ognisko to tylko niektóre z atrakcji zapewnionych przez naszych uczniów gościom z Debreczyna.  Sobotni wieczór zakończyła wspólna Eucharystia w języku polskim, węgierskim i angielskim pod przewodnictwem ks. dr Artura Płazińskiego. Najtrudniejszym dla wszystkich dniem była niedziela 22 października, ponieważ w godzinach porannych musieliśmy pożegnać się z naszymi przyjaciółmi ze Svetits. Było dużo uścisków i łez spowodowanych rozstaniem, jednak wszyscy spotkamy się ponownie na wiosnę, tym razem już na Węgrzech.

Nam, organizatorom, miło było słyszeć głosy rodziców, że wizyta uczniów z Węgier była… zbyt krótka oraz widzieć wzruszenie na twarzach uczestników wymiany. To znaczy, że warto realizować projekt, który otwiera na świat, uczy tolerancji, stwarza warunki do nauki języka angielskiego, a nade wszystko zbliża.

A big thank you to all the participants. You are the best!

 Anna Jurkiewicz, Krzysztof Jurkiewicz – koordynatorzy projektu.

Artykuł współtworzyły Emilia Zatorska i Alicja Oleksik z klasy IIIA LO

Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content