maturzyści na Jasnej górze

W czwartek 23 marca 2023 r. uczniowie klas IVABC wraz z wychowawcami i ks. prefektem Arturem Płazińskim uczestniczyli w pielgrzymce na Jasną Górę, aby tuż przed maturą  zawierzyć się Matce Bożej.

Na początku zostali oprowadzeni przez siostrę po podziemiach sanktuarium – Bastionu św. Barbary. W środku fortecy odwiedzający mogli poznać historię słynnego obrazu Matki Bożej Tułaczy, którego dzieje połączyły los polskich Sybiraków. W dodatku można było zrozumieć pojęcie „Golgoty Wschodu”, którą temu miejscu nadał św. Jan Paweł II.

Następnie w Kaplicy Jasnogórskiej Matki Pojednania, siostra przewodniczka opowiedziała o sukienkach Matki Bożej Częstochowskiej, wyglądzie Jej koron królewskich, a także przypomniała historię „dwóch rys” na Jej twarzy.

            Po wyjściu z podziemi, klasy udały się do skarbca, gdzie można było zobaczyć m. in. złote kielichy eucharystyczne podarowane klasztorowi przez ważne postacie w państwie, zabytkowy różaniec ojca Augustyna Kordeckiego, różaniec zrobiony z chleba przez więźniów z obozów koncentracyjnych, medale sportowców poświęcone Maryi, a przede wszystkim bogato zdobione sukienki Matki Bożej, które zachowały swój wygląd do naszych czasów.

Po opuszczeniu muzeum, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu, w której mogli oddać się w opiekę Pani Jasnej Góry. O godzinie 11.00 odbyła się Msza Święta w intencji maturzystów, a po niej o godzinie 12.00 – Zasłonięcie Cudownego Obrazu.

                        Pielgrzymka maturzystów była bardzo udana. Z pewnością wniosła wiele otuchy w serca i niespokojne myśli, a także pozwoliła na chwilę odpoczynku oraz wlała nową nadzieję na lepsze zdanie matury.

                                                                                                                 Maciej Krawczyk IV C

Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content