Przerwa na czytanie w naszej szkole
W październiku 2022 odbyła się  już III Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu  Przerwa na czytanie. Nasza szkoła uczestniczyła w niej drugi raz. W poprzednim roku w Przerwie na czytanie wzięło udział 1867 placówek z Polski i z 14 innych państw. Został ustanowiony rekord w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on: 377 TYSIĘCY 586 OSÓB. Nasza szkoła miała swój udział w ubiegłorocznym rekordzie. W sumie w Kostce czytało na przerwie 712 osób!

W tym roku w naszej placówce akcja przybrała większe rozmiary. Dzień bicia rekordu połączyliśmy z Dniem Głośnego Czytania w jedno wspólne ŚWIĘTO CZYTELNICTWA pod hasłem KOSTKA CZYTA JUŻ WIEK CAŁY w roku jubileuszowym (100 lat od powstania i 25 lat od reaktywacji) Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach.

Informacje o tym, co będzie się działo w szkole 24.10.2022. były dostępne wcześniej na szkolnej stronie internetowej, w mediach społecznościowych i w szkolnej poczcie mailowej. Wszyscy wiedzieli, że należy przynieść książkę. Kto zapomniał, mógł wypożyczyć z biblioteki lub wziąć z półki wystawionej na szkolnym korytarzu.


 Czytaliśmy podczas przerw i przez pierwsze 5 minut każdej lekcji. Dodatkową zachętą dla uczniów do czytania była zasada: „5 minut czytania, zamiast pytania” – uczeń czytający książkę nie był wzywany do odpowiedzi. Głównie dzięki temu w bibliotece szkolnej tworzyły się na każdej przerwie olbrzymie kolejki J

Stworzyliśmy dla chętnych strefy słuchania audiobooków
– dla uczniów klas IV-VIII SP w świetlicy szkolnej
– dla uczniów LO w nowej czytelni, gdzie można było słuchać powieści Olgi Tokarczuk, jeżdżąc na rowerach stacjonarnych („Dbając o kulturę języka, dbamy o kulturę fizyczną”)

Stworzyliśmy też strefę „Poczytaj mi starszy kolego” – wybrani uczniowie czytali młodszym kolegom z zerówki.

Tego dnia odbyła się również godzina głośnego czytania uczniom klas I-V. Książkę wybraną przez bibliotekarza czytali zaproszeni rodzice uczniów jak również dyrekcja szkoły. Spotkanie swoją obecnością uświetnił również autor czytanej powieści – Robert Kościuszko. Była możliwość zakupu jego książek, zdobycia autografu i porozmawiania z autorem.

Po południu odbyła się bardzo ciekawa i wartościowa prelekcja dla rodziców „Jak wzmocnić relację z dzieckiem?”, wygłoszona przez wspomnianego autora książek dla dzieci i młodzieży.

Przeprowadzone zostały dwa konkursy dla klas 4-8 SP i klas 1-4 LO – konkurs na nazwę nowej czytelni, a dla klas 0-3 SP plastyczny: „Ulubiony bohater książki”.

Regulaminy konkursów i plakaty informujące o wydarzeniach pojawiały się na szkolnej stronie internetowej, facebooku i instagramie. Akcja była promowana w lokalnym radiu i telewizji.

Wszystko udało się przeprowadzić dzięki wsparciu i pomocy uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji.

Do współpracy zaprosiliśmy również placówkę towarzyszącą – Przedszkole Sióstr Salezjanek w Kielcach. Nasi uczniowie odwiedzili przedszkolaków i czytali im książki we wtorek 25. 10. 2022. To było prawdziwe Święto – ŚWIĘTO CZYTELNICTWA, którym w godny sposób uczciliśmy rok jubileuszu naszej szkoły. Mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do pobicia ubiegłorocznego rekordu, oraz że nasi uczniowie będą odtąd chętniej sięgać po książki.

Tak o wydarzeniu piszą media

https://emkielce.pl/miasto/kostka-czyta-juz-wiek-caly


Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content