przerwa na czytanie 2024

Przerwa zwykle kojarzy nam się z czymś przyjemnym. Bardzo lubimy przerwy między lekcjami, przerwy świąteczne, przerwy na kawę, przerwy obiadowe, czy przerwy wakacyjne.

            Biblioteka szkolna, jak co roku, zorganizowała akcję czytelniczą „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie to rozpropagowała Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Gromadzi ono w szkołach, przedszkolach oraz innych instytucjach (nie tylko oświatowych) olbrzymią liczbę osób, które zjednoczone we wspólnym celu bicia rekordu czytają “na przerwie”. Akcja jest realizowana od 9 lat w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.  Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zachęcenie do regularnego czytania, poprawa umiejętności czytelniczych i rozwijanie zamiłowań czytelniczych.

Do tej pory co roku pobijano kolejne rekordy w ilości osób czytających na przerwie:

  • Rekord w 2019 r. wynosił 158 809 osób czytających na przerwie.
  • Rekord w 2020 r. wynosił 149 851 osób czytających na przerwie.
  • Rekord w 2021 r. wynosił 377 586 osób czytających na przerwie.
  • Rekord w 2022 r. wynosił  578 433 osób czytających na przerwie. Był to najwyższy dotąd zanotowany rekord. Tego roku w akcji wzięło udział 2 667 instytucji w 22 krajach świata!
  • Ostatni rekord w 2023 r. był nieco niższy i wynosił 563 800 osób czytających na przerwie w 2 815 placówkach.

W czwartek 24 października klasy 7,8 SP  i  1,2,3 LO wraz z dyrekcją i nauczycielami spotkały się w sali teatralnej. Warunkiem uczestnictwa było przyniesienie książki!
Wspólne czytanie uroczyście rozpoczął Ksiądz Dyrektor.

Naszym celem tym razem nie było bicie rekordu, ale czerpanie przyjemności i relaks podczas czytania ulubionej książki. Poświęciliśmy tę jedną godzinę lekcyjną, aby zatrzymać się na chwilę, odpocząć, odprężyć się, uciec od codzienności. Udowodnione jest, iż zanurzając się w świat lektury wspieramy nasz rozwój osobisty, poprawiamy koncentrację, dbamy o samopoczucie. Czytanie książek zawsze wpływa dobroczynnie na nasz rozwój intelektualny i psychiczny.

„KOSTKA” od 4 lat przyczyniała się do bicia kolejnych rekordów włączając się w tę międzynarodową akcję. Za każdym razem towarzyszyła nam duma i satysfakcja, że możemy być częścią tego pięknego czytelniczego święta. Można powiedzieć, że stało się to już naszą tradycją i na stałe wpisało się w grafik corocznych, szkolnych wydarzeń.

Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content