f31a01616c06ca1c4fcd9a4feae4eb82

W drugim tygodniu ferii, a dokładnie od 21 do 29 stycznia tego roku ośmioro uczniów  naszego liceum wraz  z opiekunem –  nauczycielką języka angielskiego p.Anną Jurkiewicz brało udział w drugiej części  projektu Re*act for Humanity, opracowanym przez Akademię Caritas Pirckheimer House z Norymbergi w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Jeden Świat z Poznania oraz Organizacją  Givat Haviva z Menashe w Izraelu. Uczestniczyło w nim także ośmioro Niemców (z Norymbergi), ośmioro Żydów (z Megido) oraz ośmioro Arabów (z Kfar Qara).  Tematem  warsztatów były historie osób, które w czasach Holokaustu naraziły własne życie, chroniąc Żydów przed nazistowskim terrorem, a ich odwaga uhonorowana została najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym: Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Poznając różnorodne życiorysy, wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy historie życia tych osób mogą być inspiracją do podejmowania odważnych działań w dzisiejszych czasach.

        Pierwsza część projektu odbyła się w Izraelu na przełomie października i listopada ubiegłego roku, a następnie uczniowie polscy, niemieccy i izraelscy spotkali się w Norymberdze (21-24.01), a potem  w Krakowie (25-29.01), aby wspólnie rozmawiać na temat nienawiści, rasizmu i odwagi cywilnej.

SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA

            Warsztaty w Norymberdze poświęcone były głównie pracy nad komiksem (a właściwie jego, skróconą do kilku scen, wersją) przedstawiającym najważniejsze sceny z życia Sprawiedliwych wśród narodów świata. Każda grupa, pod okiem profesjonalnego twórcy komiksów, pracowała nad historią wybranej przez siebie osoby, na temat której zebrała materiały w Instytucie Yad Vashem podczas listopadowego pobytu w Izraelu. Praca nad komiksem poprzedzona była warsztatami pt. ,,You have a choice’’, podczas których analizowane były różne postawy ludzi w czasie Holokaustu – tych, którzy pomagali Żydom , przyglądali się biernie ich losom lub wydawali ich Niemcom.  Prace uczniów można było zobaczyć w budynku Stowarzyszenia Jana Karskiego w Kielcach podczas uroczystości związanych z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 27.01.2019r. Znajdą się one również na wystawie w księgarni w Norymberdze.

UCHODŹCY

            Niewątpliwie najbardziej wzruszającą chwilą podczas warsztatów w Norymberdze było spotkanie z  pochodzącą z Syrii kobietą  (muzułmanką), której udało się  uciec z kraju ogarniętego wojną, do Niemiec. Ravia – bo tak ma ona na imię – pracuje w hostelu, w którym się zatrzymaliśmy. Jej ogromnie trudne przeżycia – śmierć rodziców w wyniku działań wojennych,  wyprawa  pontonem przez morze, pobyt w kilku obozach dla uchodźców – nie pozostawiły nikogo obojętnym.  Niestety dowiedzieliśmy się również, że pomoc humanitarna, którą prowadzi kilka organizacji charytatywnych w naszym kraju (m.in. akcja Caritas Rodzina Rodzinie, akcja Polskiej Akcji Humanitarnej) najczęściej nie dociera do poszkodowanych. Według tego, co usłyszeliśmy od Ravii, agencje rządowe rozdzielają ją według własnego uznania lub nie rozdzielają jej wcale.

 DIALOG MIĘDZYRELIGIJNY

            Innym ważnym elementem projektu były warsztaty na temat różnic religijnych, pomiędzy religiami uczestników projektu, czyli chrześcijaństwem, judaizmem i islamem.  Uczestniczyliśmy w zajęciach  ,,My religion, your religion and no religion”, które odbyły się w  Centrum dialogu chrześcijańsko – muzułmańskiego Brücke-Köprü  (tzn. „most”) w Norymberdze.  Dzięki tym warsztatom mogliśmy poszukać wspólnych elementów dla wyznawców w/w religii.  Wspólnie rozmawialiśmy m.in. o życiu po śmierci, pokazywaliśmy, jak modlą się wyznawcy różnych religii, mieliśmy również okazję dotknąć (a nawet przymierzyć) kufi – czapkę noszoną przez muzułmańskich mężczyzn. Kontynuacja tych warsztatów odbyła się  w Krakowie, gdzie podczas     zajęć  ,,My religion – inter religion”  zastanawialiśmy się  m.in. czy religia ogranicza, czy daje wolność oraz czy islam jest częścią Europy. Rozmawialiśmy również o praktykowaniu tradycji religijnych,  roli mężczyzny i kobiety w naszych religiach, a także o problemach, z jakimi mierzą się ludzie wierzący. Wspólnie potępiliśmy działalność organizacji terrorystycznych, takich jak ISIS, które wykorzystują religię do własnych celów, całkowicie wypaczając  jej wartości.  W Krakowie wybraliśmy się również do  Centrum Muzułmańskiego, w którym mogliśmy zobaczyć jak wygląda miejsce modlitwy muzułmanów oraz porozmawiać z muzułmanami pracującymi w Polsce.   Dowiedzieliśmy się, że liczba muzułmanów zamieszkujących nasz kraj wynosi jedynie 0,035% populacji całej Polski. Pytaliśmy o ewentualne przejawy dyskryminacji, z jakimi spotkali się nasi rozmówcy w Polsce – były to nieliczne słowne ataki agresji, chociaż tablica z napisem Muslim Center była wielokrotnie niszczona przez wandali, wobec czego została zdjęta ze ściany budynku. Nasi rozmówcy wspomnieli również o tym, że dzień wcześniej w bazylice oo.Franciszkanów w Krakowie uczestniczyli w nabożeństwie i warsztatach z okazji  XIX Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce, a następnie przyrządzali wspólny posiłek. Dowiedzieliśmy się także, że w niedzielę 27.01.2019r. krakowska parafia św. Mikołaja zaplanowała „Kuchnię spotkania”, w ramach której muzułmanie i żydzi mieli przygotowywać posiłek dla ubogich z Krakowa. Po wizycie w Centrum Muzułmańskim  udaliśmy się do naszego hotelu na warsztaty ,,Immigrants in Poland, Germany and Israel”. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, ilu imigrantów przyjmują kraje, w których  mieszkamy, z jakich krajów oni pochodzą i dlaczego uciekają ze swoich ojczyzn. Następnie prowadzący warsztaty – dziennikarz portalu deon.pl, p.Karol Wilczyński – zwrócił nam uwagę na problem rosnącej niechęci do muzułmanów w Polsce. Pokazał również wiadomość od Papieża Franciszka z 2015 roku do polskiego Kościoła z prośbą, aby  każda parafia przyjęła jedną rodzinę imigrantów.

HOLOKAUST

Bardzo ważnym elementem naszego projektu był udział w obchodach 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w dniu 27.01.2019r. Wtedy również obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który  ma  na celu zwrócenie uwagi na postawę szacunku dla każdego człowieka, miłość bliźniego i prawo do życia. Tego dnia byliśmy w Kielcach, aby tu właśnie, przy pomniku Menory przy al.IX wieków Kielc, wspólnie modlić się za ofiary Holokaustu oraz pogromu kieleckiego. Jedną z modlitw wygłosił w języku jidysz uczestnik warsztatów z Izraela – Gili Rodriguez, a jeden z psalmów został odśpiewany przez ucznia naszej szkoły – Wiktora Pierzaka.

Po zakończeniu części oficjalnej, uczestnicy tej uroczystości zapalili świece pod pomnikiem Menory oraz zaśpiewali piosenkę „Imagine” Johna Lennona z uniwersalnym przesłaniem „Imagine all the people living life in peace” („Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie żyją w pokoju”). Następnie udaliśmy się do siedziby Stowarzyszenia im. Jana Karskiego – Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Wspomnijcie na minione dni” (Iz 46,9)”-poświęconą  pamięci ofiar pogromu kieleckiego. Całą uroczystość relacjonowało Radio Kielce oraz telewizja regionalna TVP3 Kielce.

https://kielce.tvp.pl/41060272/28012019-godz-1830

INTEGRACJA

Uprzedzenia i dyskryminację można przekuć w zrozumienie i akceptację nie tylko dzięki udziałowi w warsztatach, ale również (a może przede wszystkim) dzięki spotkaniu z konkretnym człowiekiem i  budowaniu pozytywnych relacji międzyludzkich. Temu służył czas spędzony na warsztatach integracyjnych – wspólnym tańcu („belgijka” została nazwana przez naszych gości z Izraela i Niemiec jako „Polish dance” i stała się ich ulubionym tańcem) i śpiewie (karaoke), wspólnej Mszy św. (z uczniami z Niemiec),  zwiedzaniu Krakowa (Wawel, Rynek) i Norymbergi (słynna podziemna trasa turystyczna), wspólnym obiedzie dla uczestników projektu u rodzin uczniów niemieckich i polskich,  grze w piłkarzyki i bilard. Szczególną atrakcją dla uczniów z Izraela był śnieg, który większość z nich widziała po raz pierwszy w życiu:) oraz jazda na sankach, którą zaproponowała swoim gościom Anish – niemiecka uczennica podczas wizyty w swojej rodzinie. Uczniowie niemieccy natomiast  zachwycali się polskimi pierogami, które wspólnie jedliśmy w jednej z krakowskich restauracji. Ciekawym doświadczeniem było również mieszkanie w grupach różnonarodowościowych w hotelu w Krakowie. Pokoje były 3-osobowe, więc mieszkali w nich Polak, Niemiec i Izraelczyk. Niestety uczniowie arabscy nie mogli dzielić pokoju z osobami innej narodowości, czego bardzo żałowaliśmy. Miłym akcentem na zakończenie projektu była możliwość napisania wiadomości do każdego uczestnika, w której uczniowie dziękowali za wspólnie spędzony czas. Koperty z wiadomościami odczytywaliśmy w smolocie lub pociągu, w drodze do naszych domów. Miło było również czytać pozytywne komentarze pojawiające się w naszej grupie projektowej w aplikacji WhatsApp.

 

Dziękujemy naszej absolwentce Natalii Kozik (wolontariuszowi Stowarzyszenia Jeden Świat) za zaproszenie naszej szkoły do projektu, Dyrekcji szkoły za możliwość wzięcia w nim udziału, Rodzicom uczestników projektu za zaproszenie uczniów niemieckich i izraelskich na obiad do swoich domów.

Cieszymy się, że wzięliśmy udział w tak ważnym projekcie, który otwiera nasz umysł i serca na problemy współczesnego świata. Wierzymy, że  będziemy dokonywać dobrych wyborów w naszym życiu, tak, aby zmieniać świat na lepsze. Remember “You have a choice”!

Anna Jurkiewicz

linki:

https://react4humanity.blogspot.com

https://kielce.tvp.pl/41060272/28012019-godz-1830

 Skip to content