„Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego” – te słowa wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II przypomniał społeczności KOSTKI zebranej na hali sportowej 8 listopada o godzinie 11.11, tuż po odśpiewaniu hymnu, porucznik Jerzy Zawadzki, wyjątkowy gość, uczestnik Powstania Warszawskiego, który po raz kolejny świętował z nami rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystość zgromadziła dyrekcję, nauczycieli, uczniów i osoby zaproszone: pana pułkownika Bolesława Kułakowskiego emerytowanego nauczyciela KOSTKI, pana Stanisława Rozina ze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL-u, prezesa Towarzystwa Szkoły Katolickiej – pana Andrzeja Ławickiego oraz przedstawiciela Stowarzyszenia „Rajd Katyński” – pana Zdzisława Fąk. Do tradycji KOSTKI należy też odtańczenie poloneza, narodowego tańca wyrażającego piękno polskiej kultury. Licealiści zaprezentowali się w tańcu bardzo pięknie. Korowód poprowadzili ksiądz dyrektor Jacek Kopeć i pani wicedyrektor Anna Pierzak.
W drugiej części uroczystości wszyscy zgromadzili się na sali teatralnej, by obejrzeć przygotowane przez licealistów prezentacje poświęcone wyjątkowym postaciom związanym z historią KOSTKI. W ramach projektu „Historia niezwykłymi postaciami zapisana” każda klasa wylosowała dla siebie jednego bohatera i przez miesiąc starała się zgłębić jego dzieje, by potem przybliżyć je całej społeczności KOSTKI. W szacownym gronie znaleźli się: profesor przedwojennego „Biskupiaka” – Leon Onyszkiewicz, uczniowie i absolwenci KOSTKI: Stanisław Grabda, Artur Linowski, Władysław Gutowski, Tadeusz Gorecki, Zdzisław Wielowieyski, Wiesław Kapuściński, ks. bp Mieczysław Jaworski oraz prefekt reaktywowanej szkoły – ks. Piotr Klimczyk.
Nasze liceum chlubi się wieloma bohaterami. Do przedwojennego „Biskupiaka” uczęszczali niezwykli ludzie, którzy młode lata spędzili w naszych murach, a później doświadczyli dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. Żyli w czasach, gdy walka o wolność i godność była codziennością. Ich losy, pełne poświęcenia i odwagi, są inspiracją do dziś. Ich życie związane było nie tylko z naszą szkołą, ale także z historią Kielc, regionu świętokrzyskiego i całej Polski. Wielu uczestniczyło w ruchu oporu, zmagając się z okupacyjną rzeczywistością, niektórzy w czasie wojny stracili życie, inni – jak Tadeusz Gorecki – trafili do obozów koncentracyjnych.
Przygotowując się do wystąpień, młodzież odwiedzała instytucje dbające o dziedzictwo patriotyczne w Polsce: kielecki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Wizyty te miała na celu bliższe poznanie realiów czasu wojny i trudne początki powojennej rzeczywistości. Uczniowie z przejęciem i uwagą uczestniczyli w warsztatach, oglądali pamiątki, zdjęcia i często podkreślali, że trudno im wyobrazić sobie cierpienia, które stały się udziałem osób żyjących w tamtych okrutnych czasach, gdy Niemcy wobec polskich patriotów stosowali różne represje oraz surowe kary. Tym większy podziw młodzieży budzą postawy ludzi, którzy wykazywali siłę i odwagę, nie poddając się, mimo brutalności wroga. Historia tych bohaterów pokazuje, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy nie bali się walczyć o wolność i prawdę. Projekt „Historia niezwykłymi postaciami zapisana”, którego finał zaplanowano w rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości narodowej i ukształtowania postaw patriotycznych w młodych ludziach, zwłaszcza, że licealiści wiele serca i wysiłku włożyli w przygotowanie opowieści o niezłomnych bohaterach, których postawy inspirują do dziś. Pamięć o nich to cenny skarb, pozwalający spojrzeć na naszą codzienność z wdzięcznością i szacunkiem dla tych, którzy poświęcili życie dla wyższych wartości. To oni uczą nas doceniać wolność, bo – jak mówił marszałek Józef Piłsudski: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. Musimy wszyscy o nią dbać. Tak jak dbali – nawet za cenę życia – przywołani podczas uroczystości bohaterowie, w większości uczniowie przedwojennego „Biskupiaka”, nasi starsi szkolni koledzy, będący częścią wspólnej historii. Zaszczytem dla uczniów współczesnej KOSTKI była możliwość opowiedzenia o ich życiu.
Wyjątkowy klimat spotkania współtworzyli także konferansjerzy – Weronika Molęda i Aleksander Płachta z klasy II A LO – oraz chór „Kantylena”, który pod kierunkiem pani Barbary Barwińskiej zaprezentował pieśni patriotyczne.
Ostatnim akcentem pamięci o bohaterach, który niewątpliwie zapisze ich nazwiska w świadomości uczniów, nauczycieli, rodziców i całej lokalnej społeczności, było zasadzenie dziewięciu klonów z imiennymi tabliczkami upamiętniającymi poszczególne postacie.
Pomysł i organizacja projektu „Historia niezwykłymi postaciami zapisana” to zasługa pani pedagog Iwony Zielonki.