Święto niepodległości w kostce

Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego” – te słowa wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II przypomniał społeczności KOSTKI zebranej na hali sportowej 8 listopada o godzinie 11.11, tuż po odśpiewaniu hymnu, porucznik Jerzy Zawadzki, wyjątkowy gość, uczestnik Powstania Warszawskiego, który po raz kolejny świętował z nami rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystość zgromadziła dyrekcję, nauczycieli, uczniów i osoby zaproszone: pana pułkownika Bolesława Kułakowskiego emerytowanego nauczyciela KOSTKI, pana Stanisława Rozina ze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL-u,  prezesa Towarzystwa Szkoły Katolickiej – pana Andrzeja Ławickiego oraz przedstawiciela Stowarzyszenia „Rajd Katyński” – pana Zdzisława Fąk. Do tradycji KOSTKI należy też odtańczenie poloneza, narodowego tańca wyrażającego piękno polskiej kultury. Licealiści zaprezentowali się w tańcu bardzo pięknie. Korowód poprowadzili ksiądz dyrektor Jacek Kopeć i pani wicedyrektor Anna Pierzak.

            W drugiej części uroczystości wszyscy zgromadzili się na sali teatralnej, by obejrzeć przygotowane przez licealistów prezentacje poświęcone wyjątkowym postaciom związanym z historią KOSTKI. W ramach projektu „Historia niezwykłymi postaciami zapisana” każda klasa wylosowała dla siebie jednego bohatera i przez miesiąc starała się zgłębić jego dzieje, by potem przybliżyć je całej społeczności KOSTKI. W szacownym gronie znaleźli się: profesor przedwojennego „Biskupiaka” – Leon Onyszkiewicz, uczniowie i absolwenci KOSTKI: Stanisław Grabda, Artur Linowski, Władysław Gutowski, Tadeusz Gorecki, Zdzisław Wielowieyski, Wiesław Kapuściński, ks. bp Mieczysław Jaworski oraz prefekt reaktywowanej szkoły – ks. Piotr Klimczyk.

            Nasze liceum chlubi się wieloma bohaterami. Do przedwojennego „Biskupiaka” uczęszczali niezwykli ludzie, którzy młode lata spędzili w naszych murach, a później doświadczyli dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. Żyli w czasach, gdy walka o wolność i godność była codziennością. Ich losy, pełne poświęcenia i odwagi, są inspiracją do dziś. Ich życie związane było nie tylko z naszą szkołą, ale także z historią Kielc, regionu świętokrzyskiego i całej Polski. Wielu uczestniczyło w ruchu oporu, zmagając się z okupacyjną rzeczywistością, niektórzy w czasie wojny stracili życie, inni – jak Tadeusz Gorecki – trafili do obozów koncentracyjnych.

            Przygotowując się do wystąpień, młodzież odwiedzała instytucje dbające o dziedzictwo patriotyczne w Polsce: kielecki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Wizyty te miała na celu bliższe poznanie realiów czasu wojny i trudne początki powojennej rzeczywistości. Uczniowie z przejęciem i uwagą uczestniczyli w warsztatach, oglądali pamiątki, zdjęcia i często podkreślali, że trudno im wyobrazić sobie cierpienia, które stały się udziałem osób żyjących w tamtych okrutnych czasach, gdy Niemcy wobec polskich patriotów stosowali różne represje oraz surowe kary. Tym większy podziw młodzieży budzą postawy ludzi, którzy wykazywali siłę i odwagę, nie poddając się, mimo brutalności wroga. Historia tych bohaterów pokazuje, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy nie bali się walczyć o wolność i prawdę. Projekt „Historia niezwykłymi postaciami zapisana”, którego finał zaplanowano w rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości narodowej i ukształtowania postaw patriotycznych w młodych ludziach, zwłaszcza, że licealiści wiele serca i wysiłku włożyli w przygotowanie opowieści o niezłomnych bohaterach, których postawy inspirują do dziś. Pamięć o nich to cenny skarb, pozwalający spojrzeć na naszą codzienność z wdzięcznością i szacunkiem dla tych, którzy poświęcili  życie dla wyższych wartości. To oni uczą nas doceniać wolność, bo – jak mówił marszałek Józef Piłsudski: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. Musimy wszyscy o nią dbać. Tak jak dbali – nawet za cenę życia – przywołani podczas uroczystości bohaterowie, w większości uczniowie przedwojennego „Biskupiaka”, nasi starsi szkolni koledzy, będący częścią wspólnej historii. Zaszczytem dla uczniów współczesnej KOSTKI była możliwość opowiedzenia o ich życiu.

            Wyjątkowy klimat spotkania współtworzyli także konferansjerzy – Weronika Molęda i Aleksander Płachta z klasy II A LO – oraz chór „Kantylena”, który pod kierunkiem pani Barbary Barwińskiej zaprezentował pieśni patriotyczne.

            Ostatnim akcentem pamięci o bohaterach, który niewątpliwie zapisze ich nazwiska w świadomości uczniów, nauczycieli, rodziców i całej lokalnej społeczności, było zasadzenie dziewięciu klonów z imiennymi tabliczkami upamiętniającymi poszczególne postacie.

Pomysł i organizacja projektu „Historia niezwykłymi postaciami zapisana” to zasługa pani pedagog Iwony Zielonki.

Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content