Warsztaty filmowe: Przekora! O (podwójnym) języku popkultury

Pracownia Filmoteki Szkolnej w Kielcach zaprasza uczniów szkół podgimnazjalnych i ponadpodstawowych w środę 19 lutego 2020r. w godz. 10.00 – 13.30 na warsztaty filmowe Przekora! O (podwójnym) języku popkultury. Warsztat rozpocznie się od krótkiego wprowadzenia teoretycznego w szeroko rozumianą problematykę przekory, przekorności, buntu, a także cech, zjawisk i praktyk charakterystycznych dla języka (współczesnej) popkultury. Następnie, w ramach części praktyczniej, uczniowie i uczennice realizować będą kolejne zadania, poprzedzone analizą wybranych kadrów czy fragmentów filmowych.

Czy popkultura może odgrywać wspólnototwórczą rolę? Czy może być przestrzenią budowania tożsamości? Służyć jako narzędzie walki z systemami i trudami życia codziennego? Jako punkt wyjścia do wspólnej rozmowy i realizowanych zadań warsztatowych na temat przekory i (podwójnego) języka popkultury posłużą nam popularne polskie komedie –  „Rejs” (1970) Marka Piwowskiego, „Hydrozagadka” (1970) Andrzeja Kondratiuka i „Dziewczyny do wzięcia” (1972) Janusza Kondratiuka, a także „Polska kronika non-camerowa” (1981) Juliana Antonisza, będące wręcz znakomitymi przykładami twórczej przekorności. Podczas zajęć nie będziemy jednak skupiać się wyłącznie na analizie fragmentów filmowych. Wspólnie udamy się również w podróż po świecie ironicznych memów, satyrycznych fanpage’y czy prześmiewczych kanałów na YouTubie. Wszystko po to, aby w pełni zrozumieć, czym tak naprawdę bywa przekora i jakie może pełnić funkcje?

W czasie zajęć wykorzystane zostaną również inne materiały audiowizualne służące do krytycznej analizy zjawisk współczesnej popkultury (m.in. memy, gify, fragmenty viralowych filmów publikowanych w serwisie YouTube czy popularnych wśród młodzieży programów telewizyjnych typu scripted-docu).

Warsztaty poprowadzi dr Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej.

Anna Karp – liderka Filmoteki Szkolnej


 

 Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content