23 kwietnia obchodzony był ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Długotrwała izolacja, z jaką mamy obecnie do czynienia sprawiła, że tegoroczne obchody tego święta były wyjątkowe. „W czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, bardziej niż kiedykolwiek przedtem dotyka nas samotność … książki mają jednak szczególną moc – moc, którą można wykorzystywać do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni… czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną” – z przesłania UNESCO na tegoroczne święto.
Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia Święto Książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Jest to ważna data. Na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wybitnych pisarzy, min. Williama Szekspira. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.
W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 r. Z roku na rok w tych dniach coraz więcej mówiło się o książkach, odbywało się coraz więcej imprez, konkursów i innych wydarzeń związanych z książką i czytaniem.
Obecnie pandemia koronawirusa i związane z tym ograniczenia sprawiły, że świętowanie przeniosło się do internetu. Odbywają się tam premiery książek, spotkania autorskie, rozmowy o literaturze. Działają grupy literackie i blogerzy.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań za ubiegły rok. 39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku. Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych.
Zachęcamy do śledzenia licznych inicjatyw proczytelniczych w Internecie organizowanych przez wydawnictwa, księgarnie i instytucje kultury.
Oto przykłady:
Portal Granice.pl przygotował akcję #ksiazkanakryzys, w której ramach internauci, czytelnicy i autorzy dzielą się w mediach społecznościowych wrażeniami z przeczytanych książek, polecają sobie ciekawe tytuły, rozmawiają o nowościach literackich. Na stronie www.ksiazkanakryzys.pl można znaleźć listę zarekomendowanych przez internautów książek, kalendarium nadchodzących spotkań autorskich, a także linki do nagrań spotkań, które już się odbyły.
Nie brakuje również propozycji dla najmłodszych czytelników. Wydawnictwo Media Rodzina zaprasza na MediaRodzinne dobranocki. Codziennie o godzinie 19.00 dzieci mogą wysłuchać fragmenty z takich książek, jak „Kicia Kocia” czy „Żubr Pomponik”.
Wydawnctwo Akapit Press zaprasza do specjalnej oferty obowiązującej na książki autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Z okazji Światowego Dnia Książki czytelnicy mogą w specjalnej cenie kupić powieści z cyklu Jeżycjada z odręcznym autografem autorki.
Platforma Woblink wspiera akcję Czytaj PL. W ramach inicjatywy #PolećDalej można za darmo pobrać 30 e-booków (w tym dziewięć audiobooków): powieści obyczajowe, prozę, poezję, reportaż, opowiadania, a także literaturę dziecięcą.
Wielu wydawców i księgarń proponuje z okazji święta książki promocje dla czytelników:
Księgarnia czytam.pl
Księgarnia Gandalf.pl
Księgarnia internetowa empik.pl
Wydawnictwo Albatros także odsyła na strony ksiegarni empik.pl
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zaplanowało premierę e-booków z dwóch cenionych serii dziedziny psychologii i autyzmu – Spectrum i Psyche/Soma.
Wydawnictwo Bukowy Las proponuje promocyjne ceny (plus korzystne warunki dostawy) w księgarni swiatksiazki.pl na kilkadziesiąt wybranych tytułów do 26.04.2020.
Dodatkowo czytelnicy mogą wziąć udział w konkursie #jestemksiążką w mediach społecznościowych Wydawnictwa Bukowy Las. Nagrody książkowe plus koszulki z napisem #jestemksiążką. Konkurs trwa od 23-27.04.20.
Wydawnictwo Burda rozpoczyna akcję rabatową w swoim sklepie internetowym. Promocja obowiązuje od 22.04 do 26.04.2020.
W oficjalnej księgarni SQNStore.pl rozpoczęła sie promocja – „W pakietach taniej!” – można oszczędzić nawet 50%. Książki Wydawnictwa SQN można także kupić taniej w księgarni internetowej Aros.pl – rabaty sięgają 40% i trwają do 26 kwietnia.
Wydawnictwo W.A.B. przygotowało wybór bestsellerów z ostatnich lat taniej o 40%. Promocja trwa do 26.04. w oficjalnej księgarni internetowej Grupy Wydawniczej Foksal gwfoksal.pl.
https://www.edycja.pl/produkty/ksiazki-do-5-zl
https://www.adamada.pl/kategorie.html
https://wydawnictwowam.pl/ksiazki/dla-dzieci-i-mlodziezy
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/c/Ksiazki-dla-mlodziezy/55
https://marginesy.com.pl/sklep/kategorie/306/dla-dzieci-i-mlodziezy
https://www.naukowa.pl/Ksiazki/Wydawnictwa-popularne-dla-dzieci-i-mlodziezy/