Wykład o poezji Różewicza

Z okazji dni otwartych uniwersytetu  na początku kwietnia maturzyści klasy III D uczestniczyli  w wykładzie profesora Janusza Detki zorganizowanym przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wykładowca poświęcił go twórczości Tadeusza Różewicza i zaznaczył szczególną rolę niepokoju w jego  poezji. Wprowadził także wiele ciekawych kontekstów, które poszerzyły  wiedzę o tym wybitnym poecie. Profesor pogłębił  na przykład przyczyny  powstania stylu Różewiczowskiego i „poetyki  ściśniętego gardła”, jako odpowiedzi na pytanie Teodora Adorno:  Czy możliwa jest poezja po Holokauście?

Wykład ten był nie tylko wyczerpującym powtórzeniem materiału do matury, ale także poszerzył spojrzenie na twórczość poety,  odnosząc  ją do  trzech głównych zagadnień zajmujących autora: niepokoju estetycznego, moralnego i egzystencjalnego. Dowiedzieliśmy się, że  niepokój dominował w całej spuściźnie autora,  ale   przybierał coraz to inne formy w kolejnych etapach twórczości tego długowiecznego i płodnego poety, jakim był  Różewicz.  

Wykład był niezwykle interesujący, a profesor Janusz Detka  z pewnością zainspirował wielu uczniów do bliższego zapoznania się z poezją Tadeusza Różewicza. My zaś odnieśliśmy jeszcze jedną korzyść: w nowoczesnych salach wykładowych UJK –  poczuliśmy się na chwilę jak studenci.

Jagoda Posłowska IIID

Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content