W środowy poranek 27 września 2023 r. uczniowie klas IIA i IIIA LO wyruszyli pod opieką nauczycieli na wycieczkę do Krakowa. Panie profesor: Anna Karp, Maria Szarek i Marta Suchenia zabrały uczniów najpierw na wzgórze Wawelskie, gdzie znajduje się Zamek Królewski i bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Tam pod opieką przewodnika wspięli się na wieżę Zygmuntowską, gdzie każdy mógł podziwiać Królewski Dzwon Zygmunt. Intrygujący przesąd głosi, że dotknięcie serca dzwonu lewą ręką spełnia marzenia, a prawą ręką przynosi szczęście. Oczywiście każdy chciał sobie zapewnić szczęście i spełnienie marzeń. Następnie klasy zeszły do podziemi, gdzie zwiedzano krypty. Największe wrażenie zrobiła na naszych humanistach Krypta Wieszczów Narodowych, gdzie spoczywają szczątki wieszczy: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, dwóch wybitnych poetów doby romantyzmu, których twórczość stała się ważną częścią polskiej kultury. W krypcie upamiętniono także poetę Cypriana Kamila Norwida oraz kompozytora i pianistę Fryderyka Chopina. Spacerując Drogą Królewską, biegnącą zgodnie z historyczną trasą przejazdu orszaków królewskich, uczniowie przeszli obok Pałacu Biskupiego ze słynnym Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3. To właśnie pod tym budynkiem odbywały się spotkania papieża Jana Pawła II z młodzieżą podczas pielgrzymek.
Kolejnym punktem była bazylika św. Franciszka z Asyżu, choć to bardzo niepozorne z zewnątrz miejsce, ale posiada wewnątrz niezwykłe skarby: polichromie i witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego oraz obrazy stacji drogi krzyżowej wykonane przez Józefa Mehoffera. Po wejściu na Rynek Główny uczniowie zachwycali się Wieżą Ratuszową, Sukiennicami i słynnym Kościołem Mariackim, w którym mogli zobaczyć fenomenalny ołtarz Wita Stwosza.
Po opuszczeniu rynku grupa udała się do Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie po wystawach oprowadzał ich przewodnik. Uczniowie podziwiali tam dzieła malarstwa XIII-XVIII w. Zabytki europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego od średniowiecza do XIX w. oraz militaria. Tam podziwiano też zgromadzone pamiątki narodowe i dzieła sztuki europejskiej, takie jak „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta.
Najbardziej jednak młodzieży podobała się wizyta w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Gmach zachwycił swoją monumentalnością i ilością ornamentów. Budynek w stylu eklektycznym posiada piękne wnętrze, które w niepowtarzalnej atmosferze pozwala obejrzeć sztuki teatralne. Humaniści z Kostki wybrali się na spektakl Moliera pt. „Chory z urojenia”, który na deskach teatru gości nieprzerwanie od dwudziestu lat. Hipochondryczny Argan, nieustannie wmawia sobie kolejne wyimaginowane choroby, z wielką skrupulatnością stosując się do zaleceń lekarza. Sztuka wyśmiewa typowe cechy mieszczańskie, a jednocześnie cały czas bawi do łez. W tytułową rolę wcielił się znany aktor Andrzej Grabowski, który po mistrzowsku odegrał swoją rolę, pokazując młodym humanistom piękno teatru. Oglądając spektakl widzowie zanosili się śmiechem, najczęściej z powodu wypowiedzi Argona, ale również z postaci Antosi ( Anna Tomaszewska), która pomimo tego, że była zaledwie pomocą domową, odgrywała znaczącą rolę: knuła mistrzowską intrygę, wprawiając w zakłopotanie spowodowane problemami zdrowotnymi samego bohatera.
Mimo późnej pory, o której przyszło wracać, wszyscy byli pod wrażeniem tego wspaniałego dnia.
Gabriela Malarczyk IIA, Marika Radziejewska IIIA, Bartosz Wiśniewski IIA