Wyprawa humanistów do  Krakowa

W środowy poranek 27 września 2023 r. uczniowie klas IIA i IIIA  LO wyruszyli pod opieką nauczycieli na wycieczkę do Krakowa. Panie profesor: Anna Karp, Maria Szarek  i Marta Suchenia zabrały uczniów najpierw na wzgórze Wawelskie, gdzie znajduje się Zamek Królewski i bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Tam pod opieką przewodnika wspięli się na wieżę Zygmuntowską, gdzie każdy mógł podziwiać Królewski Dzwon Zygmunt. Intrygujący przesąd głosi, że dotknięcie serca dzwonu lewą ręką spełnia marzenia, a prawą ręką przynosi szczęście. Oczywiście każdy chciał sobie zapewnić szczęście i spełnienie marzeń. Następnie klasy zeszły do podziemi, gdzie zwiedzano krypty. Największe wrażenie zrobiła na naszych humanistach Krypta Wieszczów Narodowych, gdzie  spoczywają szczątki wieszczy: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, dwóch wybitnych poetów doby romantyzmu, których twórczość stała się ważną częścią polskiej kultury. W krypcie upamiętniono także poetę Cypriana Kamila Norwida oraz kompozytora i pianistę Fryderyka Chopina. Spacerując Drogą Królewską,  biegnącą zgodnie z historyczną trasą przejazdu orszaków królewskich, uczniowie przeszli  obok Pałacu Biskupiego ze słynnym Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3. To właśnie pod tym budynkiem odbywały się spotkania papieża Jana Pawła II z młodzieżą podczas pielgrzymek.
Kolejnym punktem była bazylika  św. Franciszka z Asyżu, choć to  bardzo niepozorne z zewnątrz miejsce, ale posiada wewnątrz  niezwykłe skarby: polichromie i  witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego oraz obrazy stacji drogi krzyżowej wykonane przez Józefa Mehoffera. Po wejściu na Rynek Główny  uczniowie zachwycali się Wieżą Ratuszową, Sukiennicami i słynnym Kościołem Mariackim, w którym mogli zobaczyć fenomenalny ołtarz Wita Stwosza.
Po opuszczeniu rynku grupa udała się do Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie po wystawach oprowadzał ich przewodnik. Uczniowie podziwiali tam dzieła malarstwa XIII-XVIII w. Zabytki europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego od średniowiecza do XIX w. oraz militaria. Tam podziwiano  też zgromadzone pamiątki narodowe i dzieła sztuki europejskiej, takie jak „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta.
Najbardziej jednak młodzieży podobała się wizyta w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Gmach zachwycił swoją monumentalnością i ilością ornamentów. Budynek w stylu eklektycznym posiada piękne wnętrze, które w niepowtarzalnej atmosferze pozwala obejrzeć sztuki teatralne. Humaniści z Kostki wybrali się na spektakl Moliera pt. „Chory z urojenia”, który na deskach teatru gości nieprzerwanie od dwudziestu  lat.  Hipochondryczny Argan, nieustannie wmawia sobie kolejne wyimaginowane choroby, z wielką skrupulatnością stosując się do zaleceń lekarza. Sztuka wyśmiewa typowe cechy mieszczańskie, a jednocześnie cały czas bawi do łez. W tytułową rolę wcielił się znany aktor Andrzej Grabowski, który po mistrzowsku odegrał swoją rolę, pokazując młodym humanistom piękno teatru. Oglądając spektakl widzowie  zanosili  się śmiechem, najczęściej z  powodu  wypowiedzi  Argona, ale również z postaci Antosi  ( Anna Tomaszewska), która pomimo tego, że była zaledwie pomocą domową, odgrywała znaczącą rolę: knuła mistrzowską intrygę, wprawiając  w zakłopotanie spowodowane problemami zdrowotnymi samego bohatera.
Mimo późnej pory, o której przyszło wracać, wszyscy byli pod wrażeniem tego wspaniałego dnia.

Gabriela Malarczyk IIA, Marika Radziejewska IIIA, Bartosz Wiśniewski IIA

Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content