634c6f21ebde1cb55eeb1178a5e507ac

   Dlaczego uciekli? – to tytuł warsztatów animacji, które odbyły się 13 listopada 2018 r. w naszej szkole. Prowadzącym spotkanie był Tomasz Solich – aktor i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Okazał się on być osobą bezpośrednią i motywującą, ponadto emanującą dobrą energią. Naszym opiekunem na zajęciach była pani profesor Anna Karp, która obudziła w nas zapał do pracy i udzielała wskazówek, jak uzyskać zadowalający efekt końcowy naszej pracy.

        W zajęciach udział wzięli uczniowie naszego liceum z klas pierwszych i drugich oraz nasi koledzy  z ZSE im. Mikołaja Kopernika w Kielcach, integrując się, mogliśmy wspólnie  poszerzyć swoją wiedzę z zakresu tworzenia filmów. Pan Tomasz przybliżył nam historię swojej kariery zawodowej i podzielił się swoimi doświadczeniami dotyczącymi realizacji  filmu oraz udzielił profesjonalnych wskazówek, jak pracować nad animacją. Po krótkim wprowadzeniu rozpoczęliśmy działania. Podzieliliśmy się na grupy i ustaliliśmy plan pracy. Każda z grup miała podobne  zadanie: zilustrować jedną część wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Utopia”. Grupy pracowały różnymi technikami: rysowały, wydzierały w papierze kolorowym, wycinały z gazet potrzebne elementy, dbając o to, by zachować spójność artystyczną i logiczną opowieści. Film, który wspólnie stworzyliśmy, był ciekawą ilustracją wiersza Szymborskiej. Ekscytującym momentem był montowanie zdjęć.  Nauczyliśmy się pracować z profesjonalnym programem montażowym, jak korzystać z edytora, co wykorzystywać w naszych filmach, jak naprawiać błędy i jakich pułapek unikać. Na zakończenie wiele   emocji wywołała realizacja ścieżki dźwiękowej do filmu. Praca  głosem, który mieliśmy okazję podkładać do animacji, ucząc się przy tym pracy lektora, okazała się pełna niespodzianek.    

  Zajęcia pozwoliły nam rozwinąć nasze umiejętności, w szczególności  otworzyły nas na wyrażanie potrzeb  artystycznych i  kreacyjnych, co zapewne będzie owocować w przyszłości w naszych samodzielnych projektach filmowych.

                                                     Matylda Miernik kl. IALOSkip to content