ZNANY AKTOR, WYCHOWANEK KIELECKIEGO „BISKUPIAKA”

28 stycznia zmarł znany aktor Ryszard Kotys (1932 – 2021). Niewielu wie, że urodził się w Mniowie, niewielkiej wsi kieleckiej i że był uczniem Prywatnego Męskiego Gimnazjum i Liceum im. św. Stanisława Kostki w Kielcach.

Okres jego nauki przypadł na trudny powojenny czas zmagań o zachowanie tożsamości szkoły katolickiej zwanej wówczas „Biskupiakiem”. W 1949 r. budynek przejęły władze komunistyczne i uczniowie w nowej rzeczywistości ideologicznej kończyli szkołę. Wielu uczniów za patriotyczne poglądy i wiarę nie zostało dopuszczonych do matury. Tak było m.in. z kolegą ze szkolnej ławy Ryszarda Kotysa, ks. prof. dr. hab. Stanisławem Czerwikiem (1933–2020), który zapamiętał aktora z korepetycji, których mu udzielał z języka francuskiego.

Również pierwsze aktorskie kroki stawiał na scenie teatru szkolnego. Z okazji Jubileuszu 25 –lecia istnienia „Biskupiaka”  w 1948 r. uczniowie wystawili sztukę autorstwa Cypriana Kamila Norwida „Krakus, Książe Nieznany”. Ryszard Kotys (dawniej: Kotas) zagrał Grodnego- sługę zamkowego.

W szkole wystawiano również „Męża doskonałego” Jerzego Zawiejskiego, gdzie na premierze był obecny sam pisarz. Być może jego pozytywna recenzja i pochwała gry aktorskiej zadecydowała o przyszłej drodze aktorskiej Ryszarda Kotysa i jego licealnego kolegi Ryszarda Waldecka-Ostromęckiego (1932-2012).

Odchodzi pokolenie wychowanków naszej szkoły, którzy swoją edukacją i życiem zamknęli pierwszy rozdział jej historii. Patrząc na te osobowości mamy wielką nadzieję, że obecni uczniowie również pięknie napiszą kolejny jej rozdział swoim zaangażowaniem w naukę i karierą życiową.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Kotys

htthttps://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Czerwikps://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Czerwik

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Waldeck-Ostrom%C4%99ckiSpodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content