Celebryci i celebrytki dwudziestolecia – warsztaty online

W środę 9 czerwca  o godzinie 11.00 odbyły się warsztaty filmowe  zorganizowane przez FINA, czyli Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizalny, z którym Liderka Filmoteki Szkolnej  prof. Anna Karp współpracuje na stałe. Tytuł : „Celebryci i celebrytki dwudziestolecia – memy, gify i animacja poklatkowa” mówił wszystko o atrakcyjnym charakterze zająć, w których wzięła udział klasa 2A LO. Prowadzone były przez filmoznawców: Grzegorza Krausa i Paulinę Jędrzejewską.

Na początku poznaliśmy sylwetki słynnych polskich przedwojennych postaci historycznych, które dziś uznane by były za  celebrytów. Do tego znakomitego grona należeli: Jan Kiepura, Halina Konopacka, Pola Negri, Józef Piłsudski. Dowiedzieliśmy się, że Jan Kiepura był słynnym polskim śpiewakiem, który zrobił oszałamiającą karierę artystyczną. Oglądaliśmy także zrekonstruowany cyfrowo jego występ „Nessun Dorma”.

Okazało się, że  Halina Konopacka była dyskobolką, która jako pierwsza zdobyła złoty medal olimpijski dla Polski w Amsterdamie 1928 r. Obejrzeliśmy nawet archiwalną relację z tego wydarzenia. Pola Negri  zaś to była  jedyna polska aktorka, która zrobiła fenomenalną karierę w Hollywood. Oglądaliśmy też zwiastun filmu „Bestia”, w którym występowała, rzucając na kolana publiczność.

Józef Piłsudski, o którym wiemy, że  był naczelnym wodzem państwa polskiego, był zaprezentowany od innej, mało znanej strony. Dowiedzieliśmy się garść informacji o jego pasjach takich jak konie, psy, pasjanse. Słuchaliśmy jego archiwalnej wypowiedzi o nagrywaniu głosu ludzkiego. Poprzez ukazanie ich sylwetek poznaliśmy nieznane nam  meandry dwudziestolecia międzywojennego.

Następnie prowadząca udostępniła nam link do platformy Jamboard, na której mieliśmy za zadanie stworzyć mapę myśli związaną z tą epoką.  Była podzielona na  siedem kategorii: polityka, kultura, sport, gospodarka, moda, kino, nauka. Potem opracowywaliśmy fiszki z informacjami o wskazanych  celebrytach. Szukaliśmy również ciekawostek nadających się do stworzenia na ich podstawie mema. Prowadząca  uzupełniła biografie tych osób, a my zaprezentowaliśmy także naszą mapę myśli.

Na zakończenie, korzystając  ze specjalnej  strony do tworzenia memów i gifów,  naszych  bohaterów umieściliśmy w głównych rolach, a potem dzieliliśmy się pomysłami na platformie Padlet.

Uważam, że te warsztaty były bardzo interesujące i pouczające. Dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o celebrytach dwudziestolecia międzywojennego. Zdobyłam też cenne informacje na temat tej epoki. Poza tym była to świetna zabawa. Okazało się, że w szkole można się uczyć w rozrywkowy sposób, a memy i gify mogą być narzędziem edukacji.

Oliwia Tokarzewska klasa IIASpodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content