Pierwszy dzień festiwalu rozpoczęliśmy od wizyty w Human Ark, czyli jednym z najbardziej charakterystycznych studiów animacji i postprodukcji w Polsce, które poza reklamą specjalizuje się w adaptacjach komiksów i filmach animowanych dla dzieci. Pracownicy przeprowadzili wykłady dotyczące ich działalności w studio oraz powstawania animacji, filmów i reklam. Udzielili nam także wielu cennych rad, które mogą się nam przydać podczas wybierania zawodu czy rozwijania swoich zainteresowań. Następnie udaliśmy się na galę, na której zostały przedstawione wszystkie szkoły uczestniczące w festiwalu oraz zaprezentowane stworzone przez nie spoty promocyjne. Dzień zakończyliśmy zrekonstruowaną wersją przedwojennego filmu pt. „Sportowiec mimo woli”, który rozbawił wszystkich do łez i wprawił we wspaniały nastrój.
Następnego dnia odbyły się miniwarsztaty filmowe, podczas których dokonaliśmy w grupach analizy obejrzanego dzieła. Następnie zajęliśmy się krytyką filmów zarówno zagranicznych, jak i polskich. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas oglądania filmu. Panel, na którym zdobyliśmy cenne wskazówki w tworzeniu własnej etiudy opierał się na klasyce nie tylko filmów, ale także bajek i kreskówek. Na warsztatach nie zabrakło także ćwiczeń praktycznych, w trakcie których cała ekipa miała za zadanie wymyślić i nakręcić własny materiał filmowy. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż mieliśmy do użycia określone przedmioty, lecz to od nas zależało do czego je wykorzystamy. Warsztat wideo-reporterski 2.0 nauczył nas niestandardowego przedstawiania się, gdzie głównym celem było ułożenie przemowy tak, by choć jeden szczegół został dobrze zapamiętany przez słuchaczy. Właśnie w Warszawskiej Szkole Filmowej zdobyliśmy wiedzę na temat kręcenia i reżyserii filmów, podstaw pisania dobrego scenariusza oraz jego analizy. Mogliśmy się także wcielić w rolę aktora, a nawet stworzyć reportaż.
Udział w Festiwalu Filmoteki Szkolnej umożliwił nam przede wszystkim rozwój naszych pasji oraz spotkanie z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach i pracę w grupach. Zaangażowane w ten projekt osoby przekazały nam ogromną wiedzę na temat filmoznawstwa i sposobu zrobienia kariery w tej branży. Wydarzenie to było dla nas formą zabawy połączoną z wykorzystaniem własnej wiedzy w praktyce i dzielenia się nią z innymi. Było ono jedną z najlepszych możliwości spędzenia ostatnich dni tego roku szkolnego. Podczas warsztatów filmowych wiele się nauczyliśmy, dlatego też serdecznie polecamy je osobom zainteresowanym tą dziedziną kultury i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku.
Ania Sobieraj IIA LO