Film „Czyściciele Internetu”

Zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu: w środę  8 stycznia 2020 r.  o godz. 15:00 w Pracowni  Filmoteki Szkolnej w sali 26 ZSKDK.

Wejście dla uczniów tylko za pisemną zgodą rodzica, formularz z oświadczeniem  rodzica  do odebrania we wtorek w godz. 8.00 – 14.30 w sali 26.

Film „Czyściciele Internetu”

Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Kto decyduje o tym, dlaczego jedne zdjęcia mogą pojawić się w sieci, a inne nie? Dlaczego usunięto satyryczne zdjęcie Donalda Trumpa, a jego artystce zamknięto facebookowe konto? Jak to możliwe, że Facebook czy Instagram mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć? Film szuka odpowiedzi na te pytania z czołowymi ekspertami w zakresie wolności słowa w Internecie.

reżyseria: Moritz Riesewieck, Hans Block
scenariusz: Moritz Riesewieck, Hans Block
gatunek: dokumentalny
produkcja: Brazylia, Niemcy
czas trwania: 1 godz. 28 min.

Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje.

„Czyściciele internetu” przedstawiają kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która w dużej mierze zarządzana jest w krajach Trzeciego Świata. Film śledzi pięciu spośród tysięcy outsourcingowanych przez Dolinę Krzemową „cyfrowych śmieciarzy”, których praca polega na usuwaniu „nieodpowiednich” treści z internetu. Przeciętny „czyściciel” musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad na ich psychice.

[opis dystrybutora]Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content