1694f9307fcb6000be99719c15089e9e

     W dniu 3 października 2019 roku klasa IIB pod  opieką p. Dyrektor Anny Pierzak i p. Profesor Renaty Wąsowskiej wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Naszym pierwszym celem wycieczki  była wizyta w Instytucie Stomatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszyscy po przekroczeniu progu głównego wejścia od razu odczuliśmy atmosferę ”medycyny”, co wzbudziło w nas wiele emocji. Było to wspaniałe uczucie, gdyż cel do którego dąży większość uczniów z klasy IIB był na wyciągniecie dłoni. Jako pierwsza została przedstawiona nam część uczelni, w której studenci po trzecim roku (pod czujnym okiem opiekunów) wykonują swoje pierwsze w życiu zabiegi na pacjentach. Kolejnym przystankiem w trakcie zwiedzania uczelni, była aula, gdzie studenci odbywają wykłady. Było to wielkie, strome pomieszczenie, przypominające salę kinową, lecz wykonane w nowoczesny i wykwintny sposób. Pani prof. Joanna Zarzecka Dyrektor Instytutu, opowiedziała nam o systemie rekrutacji, wymaganiach uczelni, ścieżce zawodowej lekarza stomatologa oraz przekazała wiele innych przydatnych informacji, które na pewno pomogą nam w przyszłości. Kolejnym punktem zwiedzania, była biblioteka ze stanowiskami komputerowymi, w których jest zawarta cała potrzebna studentom wiedza medyczna. Zwiedziliśmy również pracownię zabiegową na fantomach, pomieszczenie rentgenowskie oraz mini muzeum stomatologiczne, w którym zgromadzono wyposażenie przykładowego gabinetu stomatologicznego z dawnych czasów.

     Drugim, bardzo istotnym celem wycieczki, było zwiedzenie muzeum historycznego „Pod Sukiennicami”. Spacerując pomiędzy Sukiennicami a kościołem Mariackim nie zdawaliśmy sobie sprawy, że na głębokości kilku metrów pod ziemią kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o historii Krakowa. Muzeum oddaje atmosferę sprzed kilku wieków i pokazuje dlaczego do dziś Kraków ma tak duże znaczenie w Polsce i Europie.

     Punktem kulminacyjnym wycieczki był udział w spotkaniu z cyklu „Herbaciarnia naukowa”, podczas którego prof. Marek Stankiewicz Dyrektor Centrum SOLARIS przedstawił nam podstawową wiedzę o synchrotronie oraz jego zastosowaniach w różnych dziedzinach nauki, a szczególnie w medycynie. Wykład poprzedził koncert fortepianowy w wykonaniu naszego rówieśnika, ucznia szkoły muzycznej w Krakowie.

    Podczas drogi powrotnej do Kielc, pełni wrażeń dyskutowaliśmy o różnych uczelniach, o przemówieniu  p. profesora, o prowadzonych w Polsce badaniach naukowych. Tak zakończyła się nasza wycieczka, która otworzyła nas na nową wiedzę i wybory życiowe.

Jakub Wójcik, Gabriela Duda IIBSkip to content