Młodopolski Kraków

Dnia 18 czerwca 2021r. klasa IID z wychowawczynią prof. Anną Karp wybrała  się do Krakowa na wycieczkę tropem młodopolskich artystów. Pierwszą atrakcją była dla nas chata w Bronowicach,  w której  odbyło się słynne wesele opisane przez Wyspiańskiego. Po oprowadzeniu przez przewodnika po salach muzeum, mogliśmy uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych w oparciu o wiedzę o dramacie, autorze i epoce. Była to znakomita powtórka  do matury i utrwalenie wiedzy. Omawialiśmy także różne fragmenty inscenizacji Wesela, dokonywane na przestrzeni dziesięcioleci i komentowaliśmy różnice w sposobie odczytania dramatu przez wybranych reżyserów.

Kolejnym punktem naszej młodopolskiej  wycieczki była secesyjna  restauracja ,,Jama Michalika”, kultowe miejsce spotkań artystycznych epoki oraz siedziba kabaretu ,, Zielony balonik”. Zachwyciło nas ono swoim pięknym wystrojem i niepowtarzalnym klimatem. Mogliśmy tu, w ten niezwykle upalny czerwcowy dzień, sączyć powoli  lemoniadę i napawać się pięknem wystroju kawiarni.

Następnie podziwialiśmy wnętrze kościoła oo. Franciszkanów, nasza uwagę szczególnie przyciągnęły witraże i polichromie wykonane przez  Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Znane nam wszystkim z reprodukcji podręcznikowych mogliśmy podziwiać na własne oczy. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Narodowym w Sukiennicach, gdzie znajdują się prace nie tylko młodopolskich artystów, jak choćby Jacka Malczewskiego, ale także olbrzymie płótna Jana  Matejki, np. fenomenalny . ,,Hołd pruski” czy ,,Wernyhora”.

 Wycieczka była udana oraz  bardzo pouczająca, dawała okazję utrwalenia wiedzy o epoce i otarcia się o autentyczne miejsca, w których kultura i sztuka była  tworzona.  

Marek Jabko IID LOSpodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content