5ca209d84e8bd4dcedc9c04cbd3555e4

W poniedziałek 26 listopada 2018 r. w naszej szkole  odbyły się po raz kolejny warsztaty filmowe w ramach programu  Filmoteka Szkolna. Poprowadził je specjalny gość, doktor Piotr Kletowski, który przyjechał do swojego rodzinnego miasta Kielc z Krakowa. Jest on filmoznawcą, krytykiem i historykiem filmu, znanym z TVP Kultura, a także wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W spotkaniu z profesorem mieli okazję uczestniczyć nie tylko uczniowie naszej szkoły: liceum, trzecich klas gimnazjum i ósmych klas SP, ale także sześciu innych szkół z Kielc i regionu. Prawie dwieście osób przybyło do naszej szkolnej kaplicy, by wysłuchać wykładu tak znamienitego prelegenta. Wykładowca na wstępie podkreślił, że miejsce nie jest przypadkowe,  bo właśnie  w kaplicy wierni mają dostęp do Światła,  które  także ma symboliczną  rolę w rozwoju kina, bo „lumiere” znaczy „światło”.

Warsztaty zostały podzielone na dwie części trwające po półtorej godziny. Miały one formę wykładów uniwersyteckich, dzięki czemu sami mogliśmy się poczuć jak studenci filmoznawstwa, reżyserii, lub jakiegoś  innego kierunku artystycznego związanego z filmem.  Wykładowca z ogromną pasją i zaangażowaniem  przeprowadził nas przez historię kina. Mogliśmy prześledzić rozwój kinematografii, a także poznać początki sztuki filmowej z czasów, w których nie było nas jeszcze na świecie. Dowiedzieliśmy się, że historia związków kina i literatury była długotrwała. Rozpoczęła się jeszcze w latach  90-tych  XIX w., gdy filmy trwały jedynie kilka minut, były bez dźwięku, czarno-białe i  wątpliwej jakości, a trwa aż  po czasy współczesne, czego dowodem są pełnometrażowe adaptacje, czy ekranizacje ze świetną muzyką oraz doskonałymi efektami specjalnymi. W każdy etap rozwoju kina zagłębialiśmy się na tyle, na ile tylko pozwalał nam czas, który  nieustannie nas gonił. Myślę jednak, że każdy z nas w ciągu tych trzech godzin, zdobył wiele istotnych informacji dotyczących fascynującej historii dziesiątej muzy.

Profesor UJ Piotr  Kletowski poprzez wyjątkowy sposób prowadzenia zajęć  u niejednego słuchacza wzbudził zainteresowanie kinem, a może nawet zaszczepił fascynację dużym ekranem. Sprawił, że u każdego z nas na długo w  pamięci pozostaną  fakty i ciekawostki dotyczące klasyki  filmowej oraz początków kina z czasów braci Lumiere i Meliesa. Wiedza ta szczególnie przydać się może naszym kolegom, którzy planują  w przyszłości wziąć udział w konkursie filmoznawczym, ale także wszystkim przystępującym do egzaminów z języka polskiego, gdyż filmy jako teksty kultury mogą być także dobrym  punktem wyjścia do snucia rozważań literackich.

Wiktoria Baran kl. IA LOSkip to content