odszedł do domu ojca…

30 stycznia 2024 r. przeżywszy prawie 95 lat zmarł p. Andrzej Woźnicki, absolwent „Kostki” rocznik maturalny 1947. Msza św. pogrzebowa będzie sprawowana w kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach w sobotę, 02 lutego 2024 r. o godz. 12:00.

Pan Andrzej Cezary Woźnicki s. Henryka i Heleny z d. Korput (ślub w 1926  w Warszawie) urodził się 25.02.1929 r. w Łodzi. W 1932 roku rodzice ze względów zdrowotnych przeprowadzili się do Kielc, gdzie Henryk pracował jako budowniczy. Uczęszczał: do klas I-IV Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Kielcach,  V-VII (1939 -1943) do Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Staszica. Naukę w klasach  gimnazjalnych kontynuował na tajnych kompletach prowadzonych przez p. Marię Opalińską. W 1945 r. zgłosił się do Prywatnego Męskiego Gimnazjum i Liceum im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, mieszkając nieopodal na ul. św. Stanisława Kostki 37. Do szkoły przybył z własnym krzesłem, gdyż nie było wyposażenia w szkole. Przez parę miesięcy nadrabiał wraz z innymi uczniami zaległości, aby we wrześniu rozpocząć naukę w liceum a w 1947 zdał maturę. Wśród absolwentów tego rocznika byli m.in. Mieczysław Jaworski, przyszły biskup i Kazimierz Kantyka, żołnierz AK „Ponurego” i założyciel Towarzystwa Szkoły Katolickiej, które reaktywowało „Kostkę”.

Po maturze p. Andrzej dostał się do warszawskiej Szkoły Inżynierskiej im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda. Po włączeniu jej do Politechniki Warszawskiej kontował studia w nowej uczelni na kierunku: samochody i ciągniki. Przez ostatnie pół roku studiów odbył praktykę w Skarżysku Kamiennej i po zakończeniu w 1952 r. otrzymał dyplom inżyniera. W latach 1952 – 1960 pracował w „Mesko” w Skarżysku Kamiennej a następnie przeniósł się do Kielc, gdzie w Technikum Mechanicznym przy ul. Jagiellońskiej przez 22 lata był nauczycielem przedmiotów zawodowych.

Pan Andrzej w 2023 r. uczestniczył w spotkaniu Jubileuszowym z okazji 100-lecia założenia i 25-lecia reaktywowania Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, spotkał się z absolwentami liceum i wspominał czasy swojej nauki w „Kostce”. Jako członek Towarzystwa Szkoły Katolickiej uczestniczył we wspólnym spotkaniu wigilijnym w grudniu 2023 r.

Zmarł 30 stycznia 2024 r. przeżywszy prawie 95 lat. Dołączył do swoich kolegów jako ostatni z klasy.

Żyj w pokoju wiecznym…

Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content