„Przerwa na czytanie ” w Kostce

W poniedziałek 25 października nasza szkoła wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie. Wydarzenie odbywa się co roku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

 W ubiegłym roku szkolnym mimo wielu przeciwności instytucje oświatowe bardzo licznie wzięły udział w czytaniu na przerwie. W efekcie ustanowiony został rekord w czytaniu na przerwie w czasie pandemii. Udział w akcji wzięło łącznie 149 851 osób z 874 placówek oświatowych z Polski i 17 ze świata, m.in. z Litwy, Kazachstanu, Portugalii, Czech, Francji!!!

W tym roku również  Kostka ochoczo włączyła się do tej akcji. Udział w biciu rekordu wzięła cała społeczność szkoły –  wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji. Akcja polegała na przeprowadzeniu na terenie całej szkoły akcji czytelniczej bicia rekordu w czytaniu na przerwie, na wszystkich przerwach międzylekcyjnych w jednym wybranym przez siebie dniu między 1-31 października 2021 r. Klasy przebywające w tym czasie na wycieczkach szkolnych również wzięły udział w biciu rekordu w czytaniu. Najmłodszym uczniom  stworzyliśmy tzw. Strefę czytania, w której dzieciom  czytali koledzy ze starszych klas.

Cele akcji:

  • promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
  • integracja środowiska lokalnego;
  • pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
  • wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
  • zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Pojawił się u nas również redaktor z radia eM, który obserwował  przebieg akcji w naszej szkole i zamieścił relację w formie artykułu, zdjęć i nagrania. https://www.emkielce.pl/…/uczniowie-kostki-zrobili…

Uczniowie chętnie włączyli się w bicie rekordu, licznie odwiedzali bibliotekę i wzięli udział w konkursie na gazetkę promującą książki, które przeczytali, i które warto polecić innym.

W przyszłym roku zamierzamy również włączyć się w tę akcję i zaprosić do współpracy zaprzyjaźnioną szkołę z Węgier. Mamy nadzieję, że rekord każdego roku będzie pobijany, a młodzież i dzieci będą dzięki tej akcji częściej sięgać po książki.

Spodobał Ci się wpis? Chcesz się nim podzielić ze znajomymi? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on email
Skip to content