W ramach projektu „Przeciw mowie nienawiści”  warsztaty reżysersko-scenariuszowe dla młodzieży z gimnazjum i LO  prowadził wybitny reżyser  – Józef Gębski.

Józef Gębski to kielczanin, scenarzysta i reżyser filmów fabularnych i dokumentów, teoretyk kina; wykładał reżyserię filmową, historię sztuki i scenopisarstwo w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, gdzie piastował także stanowisko dyrektora. Obecnie prowadzi zajęcia na temat narracji w obrazie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii w ASP w Warszawie. Za filmy dokumentalne otrzymał wiele polskich i międzynarodowych nagród. Jako jeden z pierwszych już w 1991 roku wyruszył na Wschód dokumentować ślady zbrodni katyńskiej. Swoje filmy poświęcał też Kielcom („Kielecki syndrom” – o pogromie kieleckim z 2001 r., „Kielecka Szkoła Krajobrazu” z 1985 r. o twórczości Pawła Pierścińskiego) Sławę przyniósł mu film fabularny pt. „Filip z konopi” powstały w 1981 roku.

W czasie warsztatu reżyser odkrywał tajniki realizacji dokumentu: od poszukiwania tematów, przez podglądanie codzienności do utrwalania obrazu współczesnymi narzędziami, smartfonem czy komórką. Pokazywał także fragmenty swoich licznych filmów, m.in. relację  z wyprawy na Wschód. Spotkanie z Mistrzem  było nie tylko prawdziwą lekcją warsztatu filmowego, ale i historii Polski. 

Anna Karp – Liderka Filmoteki Szkolnej

 Skip to content