Temat: Zobaczyć świat. Kino dokumentalne w edukacji
Termin: 8 marca 2018r. (3h) od 13.00 do 16.00.
Miejsce: Pracownia Filmoteki Szkolnej w Katolickim LO im. św. Stanisława Kostki w Kielcach
Adresat: wychowawcy i nauczyciele – pasjonaci filmu (wszystkie poziomy edukacyjne)
Program:
1. Jak wykorzystać filmy dokumentalne na zajęciach lekcyjnych i wychowawczych?
2. Świat widziany oczami kobiet. Kobiety w dokumencie.
3. Organizacja sieci nauczycieli.
Cel warsztatów:
– pogłębienie wiedzy o dokumencie, rozpoznanie najważniejszych cech kina dokumentalnego oraz udostępnienie narzędzi analizy i interpretacji potrzebnych w edukacji;
– przybliżenie dorobku polskiego kina dokumentalnego, przede wszystkim filmów z ostatnich lat;
– wskazanie ścieżek edukacyjnych pozwalających włączyć film dokumentalny do programu nauczania różnych przedmiotów, np. języka polskiego, godziny wychowawczej, historii, fizyki.
Filmy dokumentalne oferują widzom unikalny wgląd w rzeczywistość, która na co dzień jest niewidoczna. Pozwalają zobaczyć świat przefiltrowany przez wrażliwość dokumentalisty i są doskonałym punktem wyjścia dla zajęć edukacyjnych, ponieważ wzbudzają kontrowersje, wywołują dyskusje i zderzają różne punkty widzenia.
Prowadząca:
Natalia Gruenpeter – doktor nauk humanistycznych, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autorka książki „A jak Araki” (2017), laureatka głównej nagrody na pracę doktorską z dziedziny współczesnej humanistyki (2015). Zajmuje się kinem amerykańskim, związkami filmu i fotografii, problematyką czasu i pamięci w kulturze wizualnej. Pracę badawczą łączy z działalnością edukacyjną, współpracuje z Filmoteką Szkolną.
Szkolenie potwierdzone zostanie stosownym zaświadczeniem.
Zgłoszenia zainteresowanych nauczycieli proszę przesyłać do 7 marca 2018 r. na adres mail: akarp22@wp.pl
Wydarzenie realizowane w ramach programu Filmoteka Szkolna prowadzonego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej