Warsztaty animacji zorganizowane przez liderkę Filmoteki Szkolnej – Annę Karp, miały miejsce 11 grudnia br. Prowadzone były przez Tomasza Solicha – aktora, absolwenta Warszawskiej Szkoły Filmowej, znanego z seriali takich jak „39 i pół” oraz „Barwy szczęścia”. Poza wychowankami Kostki na zajęcia stawili się również uczniowie z liceów im. Mikołaja Kopernika oraz im. Józefa Piłsudskiego, a także z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Brusie. Celem  spotkania było dogłębne poznanie procesu powstania filmu animowanego. Inspirację tematyczną stanowił wykład noblowski Olgi Tokarczuk, na podstawie którego tworzyliśmy  krótki klip filmowy.

Pierwszą część zajęć prowadziła liderka. Zaczęliśmy od zapoznania się z tekstem noblistki oraz wybrania fragmentów, które posłużyłyby za inspirację do obrazowego ich przedstawienia. Podzieleni na grupy pięcioosobowe dyskutowaliśmy nad wyborem odpowiadających wszystkim cytatów, co sprawiło, że  szybko się zintegrowaliśmy. W drugiej części zajęć, prowadzący opowiedział o swojej pracy, zaprezentował nam specjalistyczny sprzęt do tworzenia animacji i zachęcił do twórczej pracy.

Wszystkie grupy najpierw przedstawiły mu swoje graficzne pomysły, a on  pomagał w ich udoskonaleniu. Ta część zajęć była bardzo ekscytująca, dawała każdemu pole do twórczej nieskrępowanej ekspresji i wykazania się pomysłowością w wykonywaniu plastycznych elementów filmu. Kolejna część zajęć –  animacja, okazała się zupełnie inna: żmudna oraz wymagająca cierpliwości i niezwykłego skupienia. Robienie zdjęć tak, aby nie poruszyć niewłaściwych elementów, a  tylko te niezbędne, angażowało całą grupę i było bardzo czasochłonne i monotonne. Należało uważać, aby nie tylko nie przesunąć ich  zbyt szybko, ale także pamiętać  o ostrości zdjęcia i jego właściwym skadrowaniu. Nie obyło się, bez licznych powtórek, ale całość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania!

Te warsztaty  rozwinęły naszą wyobraźnię i przybliżyły  podstawy tworzenia filmu animowanego. Dzięki połączeniu profesjonalizmu i optymizmu Tomasza Solicha praca stanowiła wyzwanie i przyjemność. Warsztaty okazały się być strzałem w dziesiątkę! Mamy nadzieję, że następne będą niebawem i równie wspaniałe, teraz pozostało nam tylko czekać na opinie widzów oglądających efekty naszej pracy!

 Jagoda i Joanna  ID LO

Efekty pracy obrazuje poniżej zamieszczony link do filmu:

Download link

https://wetransfer.com/downloads/e5ea7c3f21866972f15550fe86f6b2de20191213112318/dddc3a1545703bb82312f90c38fef72920191213112318/6c974aSkip to content